Anasayfa / Tüm Kategoriler / Kültür&Sanat / Sinema / 13.000 km ötede 63 yıl önce tam da bugün 7 Temmuz’da başlayan bir hikaye, ”Motorcycle Diaries”

13.000 km ötede 63 yıl önce tam da bugün 7 Temmuz’da başlayan bir hikaye, ”Motorcycle Diaries”

“Bu, etkileyici eylemlerin değil, iki yaşamın, belli bir güzergâh üzerindeki yolculuklarından alınmış bir kesittir. Benzer tutkular ve aynı hayâllerle dolu. (…) Ben, artık ben değilim. En azından, içim aynı değil.”

image

 

23 yaşındaki çekingen tıp öğrencisi Ernesto Guevara ve 29 yaşındaki çılgın biyokimyacı Alberto Granado adlı iki genç, Arjantin’in başkenti olan Buenos Aires’ten köhne bir motosikletin tepesinde 7 Temmuz 1953’te Güney Amerika turu için yola çıkarlar. Bir süre sonra motosiklet bozulur ve uzun uzun planladıkları bu yolculuklarına otostop çekerek ve yürüyerek devam etmek zorunda kalırlar. Bu durum, Latin Amerika’nın düşündüklerinden çok daha farklı bir yer olduğunu onlara fark ettirir. Kıtanın yaşadığı acılar, çarpık kentleşme, adaletsizlikler, yolsuzluklar, bu iki genci değiştirecektir. Bu sürprizlerle dolu yolculuk, sadece bu iki genç adamın değil, bir sürü ulusun kaderini değiştirecektir. Film, bu ikilinin aldığı notlardan ve seyahatname tarzı yazılarından esinlenerek, kitaptan uyarlanmış biyografik bir film niteliğindedir.

Filmin birçok sahnesi tablo misali güzelken filmin müzikleri de adeta tabloyu çerçeveliyor. “Her insanın yürümesi gereken bir yol vardır.” sözünü ispatlayan filmin yönetmenliğini Walter Salles, başrol oyunculuklarını ise Gael Garcia Bernal ve Rodrigo De la Serna üstleniyor.

İzlemenizi tavsiye ederiz.

Film müziği: https://www.youtube.com/watch?v=Zh2GgCFR2dw

Film fragmanı: https://www.youtube.com/watch?v=RWBsQArUkQY

Öykü Zümrütdal

Yazar: Öykü Zümrütdal

Öykü Zümrütdal
ODTÜ İşletme Bölümünde 1. Sınıf öğrencisiyim.

Buna da bakın

muzeyyen01

Aralık Ayı Filmleri

 FAKAT MÜZEYYEN BU DERİN BİR TUTKU(2014) “Bir şeyin kalbini kırması için illa yanlış olması gerekmez …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir