Anasayfa / Tüm Kategoriler / Kültür&Sanat / Anısına: Nazım Hikmet’in Vera’sı

Anısına: Nazım Hikmet’in Vera’sı

Bugün 3 haziran 2017, yani Nazım Hikmet’in 54. ölüm yıl dönümü. Nazım Hikmet 3 Haziran 1963 sabahı gazete almak için indiği apartmanının kapısında kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yumdu.

 

Nazım hikmet ve Vera

Vera Tulyakova, Nazım Hikmet’in “Aşık olmadan yaşamak, yaşamak değildir” dediği şu hayatta son eşi ve aşkıydı. Vera’ya gördüğü ilk anda aşık olan Nazım Hikmet, Vera ile 1955’te tanıştı. Fakat Vera evli, bir çocuk annesi ve şairden 30 yaş küçüktür. Yılmadı, her gün aradı. Şiirlerini artık Vera için yazıyordu. 1960’ta ise evlendiler. Nazım Hikmet, Vera’ya olan aşkını Saman Sarısı şiiriyle ölümsüzleştirdi.

garda genç bir kadın beni karşıladı
beli karınca belinden ince
saçları saman sarısı kirpikleri mavi
tuttum elinden yürüdük
yürüdük güneşin altında karları çıtırdata çıtırdata
o yıl erken gelmişti bahar “
1961

SAIR NAZIM HIKMET'IN, ESI VERA TULYAKOVA ILE YASAMININ SON YILLARINI GECIRDIGI MOSKOVA'DAKI EVINDEN GETIRILEN OZEL ESYALARI, ILK KEZ SAIRIN SEVENLERI VE EDEBIYAT MERAKLILARININ IZLENIMINE SUNULACAK. (ANADOLU AJANSI) (20080110)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Birlikte yaşadıkları süre boyunca Nazım Hikmet her seyahatinden Vera’ya kartpostal ve telgraf gönderir.

“Lanet olsun ne muazzam şey seni sevmek! Sen benim aşkım, sen benim kızım, sen benim yoldaşım, sen benim küçük annemsin. Canım, bir tanem, seni sevmeden önce dünyayı sevmesini bile bilmiyormuşum. Bu şehir güzelse senin yüzünden, bu elma tatlıysa senin yüzünden, bu insan akıllıysa senin yüzünden…”

1959

Nazım Hikmet ve Vera 3

“Ve işte ben. Dün sesini işittiğimde dünyanın en mutlu insanı oluverdim. Hep bizi, seni ve beni düşünüyorum. Döndüğümde Rusça’yı gramer kurallarıyla yazacak kadar iyi öğreneceğim mutlaka. Seni böylesine sevmek ve bunu layıkınca yazıya aktaramamak insanı çıldırtıyor. Sen bebeğim benim, anlıyor musun yazdıklarımı? Eğer hastalanmazsam ayın 15’inde yani pazartesi buradan ayrılıyorum. Pazartesi! İşte böyle. Yaz bana, unutma. Ara sıra yani her dakika beni düşün. Öpüyorum seni, sevincim benim.”

1959

galeri_840 (1)

Ölmeden önce yazdığı son şiiri de Vera’yaydı.

Gelsene dedi bana
 Gülsene dedi bana
 Ölsene dedi bana 
 Geldim
 Kaldım
 Güldüm
 Öldüm.”
Nazım Hikmet öldükten sonra Vera kimse ile evlenmedi. 1990 yılında anı kitabının yayınlanmasıyla Tüyap Kitap fuarına gelerek Nazım Hikmet’in ona son vasiyetini gerçekleştirdi. 2001 yılında kansere yenik düştü. Bedeni yakılarak Nazım Hikmet’in yanına gömüldü.

Yazar: dicgoren

Buna da bakın

1_qXmM-jYSF-DdESh_eT_Eqg

Aylar Geçse de Üstünden: Loving Vincent

   “Yaşadıkça göreceksin. Yaşam, en güçlüleri bile baş aşağı getirebilir.”  Geç başlayan hayalinin peşinden 28 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir