Anasayfa / Tüm Kategoriler / İçimizden Gelenler / Aylar Geçse de Üstünden: Loving Vincent

Aylar Geçse de Üstünden: Loving Vincent

 

 “Yaşadıkça göreceksin. Yaşam, en güçlüleri bile baş aşağı getirebilir.” 

1_qXmM-jYSF-DdESh_eT_Eqg

Geç başlayan hayalinin peşinden 28 yaşında koşmaya başlayan Van Gogh; bildiğiniz gibi hayatı boyunca sadece bir tablosunun satıldığına tanık olarak, modern sanata nasıl yön verdiğinden haberi olmadan yaşamını yitiriyor. Çekimleri on yıllık bir emeğe mâl olmuş bu film, 65 bin kareden oluşuyor ve bu kareler 125 farklı yağlı boya ressamı tarafından yoğun bir çaba karşılığı Van Gogh’un anısına ortaya çıkıyor. Loving Vincent, bu teknikle dünyada bir ilke imza atıyor.

LovingVincent

Aslında her şey onun toplum tarafından kabul görmeyen düşüncelerini açığa vurmasıyla başlıyor. Yıldızlı gecelerin altında yaptığı tablolar, daldığı hayaller ve daha nicesi Van Gogh’u diğer insanlardan ayıran detaylar. Filmde de, ölümünün ardından bir sene sonra intihar mı yoksa cinayet mi gizemi çözülmeye çalışılıyor. Postacının oğlunun, Van Gogh’un yazdığı son mektubu kardeşi Theo’ya ulaştırmak istemesi ve daha sonra onun da ölüm haberini alması üzerine çıktığı yolda bu sır dolu ölümün arkasında yatanlar aydınlatılıyor.

loving-vincent-night-of-the-ear

Loving Vincent, ilk sahnesinden itibaren sizi hayatta sanata en yakın olduğunuz anlardan birine taşıyor diyebilirim. Vizyon tarihinin üzerinden aylar geçmiş olsa da birçok sahnesini zihnimden silemediğim ve hala gözümün önüne başka görüntüler getirmek istemeyeceğim güzellikte olduğuna sizi ikna edebilirim. Temmuzu hüzünlü ve bir o kadar güzel bir yağlı boya tablosuyla bitirmek isteyen herkese tavsiye edecebileceğim bir film.

Ve son olarak, filmin müzikleri de yok sayılamayacak derecede destekliyor atmosferini. Clint Mansell ve onun hüzünlü notaları, 95 dakika boyunca sizi yalnız bırakmıyor.

Yazar: nigarminepersembeoglu

nigarminepersembeoglu

Buna da bakın

WhatsApp Image 2018-10-22 at 13.47.42

Filmekimi 2018: Bizi neler bekliyor?

Ekim ayı takviminizde yer açın! Belki de güzün en keyifli haftasını yaşatan Filmekimi’ne sayılı günler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir