Anasayfa / Tüm Kategoriler / Kariyer / Doğru tercih yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

Doğru tercih yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

 

  1. Öncelikle siz kimsiniz?

Söylemek istediğimiz tam olarak şu: Sosyal hayatta nasıl birisiniz? Girişken biri misiniz? Bilgisayar başında olmaktan hoşlanıyor musunuz? Yoksa daha çok insanlara bir şeyler öğretmek mi ilginizi çekiyor? Eğer bu sorulara karar verebilirseniz tercih yapmak sizin için daha rahat olacaktır.

Öncelikle şunu unutmamanız gerekiyor. Hayat sizin. Yaşayacak olan da okuyacak olan da mezun olduğunuzda o meslekle hayatınızı sürdürecek olan da sizsiniz. Bu soruların yanıtlarını ararken elbette çevrenizdeki insanların fikrini alabilirsiniz ama unutmayın, en önemli şey şu: Siz kimsiniz ve bu hayattan ne istiyorsunuz?
who-am-i

     2.Kim Olduğunuzu öğrendiniz, peki ilgi alanlarınıza göre ne yapabilirsiniz?

Örneğin bilgisayar başında bir şeylerle uğraşmak hoşunuza gidiyor yaratıcı olduğunuzu da düşünüyorsunuz. Birçok alanda bilgisayar kullanabilirsiniz ancak tam olarak neyle ilgileniyorsunuz? Bu sorunun cevabı hangi bölümü seçeceğinizde en önemli etken. Yazılıma merakınız var, fakat teknik özelliklerle ilgilenmiyorsanız yazılım mühendisi olabilirsiniz; ekonomiye ilginiz var, fakat daha çok işin önde görülen kısmında olmak istiyorsanız işletme okuyabilirsiniz. Bunun gibi daha birçok örnek sıralayabiliriz, ancak en önemli nokta sizin esas ilgi alanınız nedir?

 

3) İyi bir üniversitenin herhangi bir bölümü mü, yoksa iyi bir bölümün herhangi bir üniversitedeki eğitimi mi?

soru-isareti-660x330

Günümüzde birçok üniversitede belli başlı bölümler var. İyi bir üniversiteden kastımız ise tercih sıralamasına göre daha önlerden tercih edilenler. ODTÜ’de bir bölüm okuyacak kadar puanınız var fakat başka bir üniversitede istediğiniz bir bölüm varsa karar vermeniz gereken şey bizlere göre şu:

ODTÜ bana birçok şey katabilir, zorluğu, insanları, farklı kültürlerden gelen akademisyenleri…

Bu şekilde örnekleri sıralar gideriz fakat okuduğunuz bölüm size yönelik mi? Yani sırf ODTÜ için mi yazacaksınız yoksa hem de bölüme yönelik kendinize güveniyor musunuz?

Diğer taraftan bakacak olursanız yeni açılan bir üniversitede bilgisayar mühendisliği yazıyorsunuz. Bilgisayar mühendisliği gerçekten güzel bir bölüm ve kendinizi geliştirdiğiniz takdirde birçok alanda çalışabilir, hayatınızı iyi bir şekilde devam ettirebilirsiniz. Ancak üniversite konusunda kafanızda soru işaretleri var. Acaba sizin istediğiniz derece sosyal imkanlar var mı? Yoksa sadece bölüm iyi diye mi gideceksiniz?

Bunlardan dolayı ne olursa olsun tercih etmeden önce hem üniversitenize hem de bölümünüze dair bilgi edinin. Mümkünse gidip gezin. Sonrasında kendiniz karar verip tercihinizi kendiniz yapın. bu yolda tabii ki tavsiye alın ancak son kararı siz verirseniz kendiniz gittiğiniz için en azından daha az pişman olacaksınız ve karşılaşacağınız zorluklarla kendi tercihiniz olduğu için daha rahat başa çıkabileceksiniz.

 

4) Yaşayacağınız şehre en az üniversiteniz karar dikkat edin:

tumblr_static_224263_4386240063885_2017608613_n

Üniversiteler, eğitimler ve hatta insanlar çok önemlidir lisans hayatınız boyunca. Bunlara karar verirken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli etken ise yaşayacağınız şehir. Evet, yıllar boyunca denize yakın oturmuş olabilirsiniz, kafanızı her çevirdiğinizde maviliği görüyor, her sessizlikte dalgaları duyuyor ve esintiyi hissediyor olabilirsiniz. Bu alışkanlığınıza rağmen denize kıyısı olmayan bir ilde üniversite okumaya karar verirseniz ne kadar zorlanacağınızı tahmin bile edemezsiniz. Çünkü o renk, o ses ve o esinti lisans hayatınız boyunca yanınızda olmayacak. Aynı şekilde soğuklara alışık biriyseniz, sıcak bir memleketin üniversitesini de yazmanız sizi zorlayacaktır. Tabii ki diğer maddelerimiz kadar etkili olmasa da yıllar boyunca yaşayacağınız şehrin sosyal olanaklarını, iklimini ve insanlarını öğrenmeden giderseniz bir süre sizin için oldukça zor olacaktır. Alışırsınız, ama zorlanırsınız.

 

5) Üniversitenizin imkanlarına da iyi bakmalısınız.

Günümüzde neredeyse her şehirde üniversite var ve dolayısıyla sayısız bölüm var. Bu bölümler eğitim olarak aynı olsa da bazı üniversiteler diğerlerinde daha iyi imkanlar sunabiliyor. Bu imkanlar sosyal da olabilir akademik de olabilir ama siz o üniversiteye gitmeden önce başlıca kampüsünden yurt dışı imkanlarına kadar araştırın. Bu sayede bölümünüzde okurken gelecek hayatınızı şekillendirirken daha rahat edersiniz.

hakkimizda_cover

6)ODTÜlüye Sor’un!
Tüm bunlara cevap bulabilmek 2014’ten beri çok kolay:

Üniversite, bölümler ve ODTÜ ile ilgili merak ettiğiniz her şey için “ODTÜlü’ye Sor!” Tercih

Kampanyamızla bu sene de sizlerleyiz 🙂

Sorularınız için Facebook sayfamızdan “ODTÜlü’ye Sor!” sekmesini veya cep telefonlarınızdan bit.ly/odtumobiltercih linkini ziyaret edebilirsiniz.

19959015_1813291592018935_7638288135552010596_n

Yazar: yekta

yekta

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir