Anasayfa / Tüm Kategoriler / Kültür&Sanat / En İyi 10 Yolculuk Filmi

En İyi 10 Yolculuk Filmi

Malumunuz mevsimlerden yaz, e tabi havalar da bir hayli sıcak. Fırsat bu fırsat deyip hepimiz bir şeylerden kaçıp uzuun bir yolculuğa çıkmak istemiyor muyuz? İstiyoruz istemesine, ama hepimiz o kadar şanslı değiliz maalesef. Yaz okuluydu, stajıydı derken yolculuğa fırsat bulamayanlara ise işte bu birbirinden güzel yolculuk filmlerini izlemek düşüyor. O zaman tatile çıkanlara iyi tatiller, çıkamayanlara ise iyi seyirler!

10) Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006)

WhatsApp Image 2017-07-28 at 13.32.55

İlk çıktığı zaman çok ses getiren filmin başrolünde Sacha Baron Cohen oynuyor. Filmin Kazak bir gazeteci olan Borat Sagdiyev’in bir belgesel çekmek için Amerika’ya gitmesini ve oradaki maceralarını konu alıyor. Ülke boyunca gezerken tanıştığı tüm insanlar ve yaşadığı olayların çoğu ise gerçek, kurgu değil. Hatta filmde başrol olan Sacha Baron Cohen dışında sadece 4 oyuncu oynuyor. Filmin baş karakteri Borat, Amerikan kültürünü öğrenmeye çalışırken oldukça aşırı davranışlarda bulunuyor ve tamamen gerçek tepkilerle karşılaşıyor. Bazı tepkiler Borat’ı garipser ve ayıplarken, bazıları ise Borat’a destek veriyor. Film aslında bu açıdan satirik bir film olarak da değerlendirilebilir. Bu filmi izlerken çok eğleneceğiniz ise kesin.

 

9) Mad Max : Fury Road (2015)

WhatsApp Image 2017-07-18 at 20.02.50

 

Başrolünde Charlize Theron ve Tom Hardy’nin olduğu film apokaliptik bir distopyada geçiyor. İnsanlığın kalmadığı, herkesin temel ihtiyaçları için delicesine mücadele ettiği bu çölümsü gelecekte büyük bir kısım sömürülürken, Immortan Joe’nun başını çektiği küçük bir kesim ise çok varlıklı. Film, kurtuluşun doğduğu topraklara gitmekte olduğuna inanan Furiosa ile çocuklarını kaybettikten sonra akıl sağlığını da kaybeden Max’in Immortan Joe’ya olan epik isyanını bize anlatıyor. Ünlü yönetmen George Miller’ın filmi 6 dalda Oscar kazandı ve bu film uzun zamandır izleyeceğiniz en iyi aksiyon filmlerinden biri olabilir.

 

8) Into the Wild (2007)

WhatsApp Image 2017-07-18 at 20.02.50 (1)

Başrolünde Emile Hirsch’in yer aldığı film aslında gerçek bir hikayeden esinlenmiş. İyi bir üniversiten iyi bir dereceyle ve iyi bir sporcu geçmişiyle mezun olan Christopher McCandless, mezun olduktan sonra sahip olduğu her şeyi ve herkesi geride bırakarak Alaska’ya doğru bir yolculuğa atılıyor. Toplumun normlarından sıkılmış olan Chris için bu aslında her şeyden bir kaçış. Chris bu yolculuğu boyunca hayatını ve karakterini etkileyen birçok kişiyle tanışıyor. Herkesin izlemesi gereken bu film, izlenir izlenmez insanda her şeyi bırakıp gitme isteği uyandırıyor. İzledikten sonra filmdeki otobüsü facebook coverı yapmayanları ise dövüyorlarmış.

7) Little Miss Sunshine (2006)

WhatsApp Image 2017-07-18 at 20.02.50 (2)

Bu düşük bütçeli fakat çok ses getiren film, herkesin ilginç bir kafada olduğu bir ailenin küçük kızının bir güzellik yarışmasına gitmesini anlatıyor. İflas etmiş bir baba, yeni intihar etmiş bir amca, pilot olana kadar konuşmama yemini etmiş bir ağabey ve bir adet huzurevinden kovulan dedeyi içeren bu ilginç aile, her ne kadar ilk duyulduğunda kulağa kötü gelse de aslında size çok sıcak bir ortam sunuyor ve en büyük hayali güzellik yarışmasına katılmak olan küçük kızın hayalini gerçekleştirmek için canla başla çabalıyorlar. Film bittikten sonra içinizin ısınacağı garanti!

 

6) Rain Man (1988)

WhatsApp Image 2017-07-28 at 13.32.54

Başrolünde Tom Cruise ve Dustin Hoffman gibi iki büyük aktör bulunduran bu kült film 4 Oscar’a sahip. Konusu ise, bencil ve materyalist bir satışçı olan Charlie’nin varlıklı babasının vefatı yüzünden memleketine dönmesiyle başlıyor. Mirastan sadece bir araba aldığını öğrenen Charlie çok sinirleniyor.Mirasın kime kaldığını öğrenmeye çalışırken ise hiç tanımadığı otistik bir ağabeyisi olduğunu öğreniyor. Filmin başında Charlie hasta ağabeyisi Raymond’ı sadece miras için kullanırken film ilerledikçe aralarında çok sağlam bir ilişki oluşuyor ve bir haftanın sonunda Charlie’nin eski bencil halinden eser kalmıyor. Hala izlemediyseniz bu filmi çok acil izlemeniz lazım benden söylemesi

5) Motorcycle Diaries (2004)

WhatsApp Image 2017-07-18 at 20.02.50 (3)

Başrolünde Meksikalı aktör Gael Garcia Bernal olan film Che’nin motorsiklet gezisini konu alıyor. Che’nin devrimci kişiliği yerine 23 yaşındaki bir tıp öğrencisi kimliği ele alınan filmde Che ve arkadaşı Alberto Granado yaşadıkları kıta olan Güney Amerika’yı daha iyi tanımak için kıtayı motorsikletle  baştan sona gezme planı yapıyor. Film boyunca Che kıtayla beraber aslında kendi iç dünyasını da keşfe çıkıyor. 

4) Almost Famous ( 2000)

WhatsApp Image 2017-07-28 at 13.32.53

Film 15 yaşındaki William Miller’ın ünlü Rolling Stone dergisi tarafından yeni çıkan rock grubu Stillwater ile turlaması ve bu tur boyunca onlarla ilgili bir yazı dizisi hazırlaması için tutulmasını konu alıyor. Bu tur boyunca William aşık oluyor, reddediliyor, arkadaşlar ediniyor, kazık yiyor… Yani kısacası hayatı öğreniyor. 4 Oscar’a aday olup 1’ini kazanan film aslında yönetmen için yarı otobiyografik özellikler taşıyor. Filmin kadrosunda ise Kate Hudson, Billy Crudup gibi ünlü isimler görmek mümkün.

 

3) Dumb And Dumber (1994)

WhatsApp Image 2017-07-28 at 13.32.52

Başrollerinde Jim Carrey ve Jeff Daniels ‘ın olduğu bu klasik komedi filmi izlemeyen yoktur aslında. Filmin konusu, çok iyi kalpli ama bir o kadar da salak olan iki arkadaş olan Harry ve Lloyd’un ellerinne başkasına para dolu bir çanta geçmesi ve bu çantayı gerçek sahibine götürmeleriyle ilgili. Filmde Harry ile Lloyd parayı götürene kadar ve götürdükten sonra bambaşka maceralar yaşıyor. Gülmekten yerlere yatacağınız filmin sonradan devamı da çıktı fakat ilk filminin tadını maalesef veremedi.

2) THELMA AND LOUISE ( 1991 )

WhatsApp Image 2017-07-18 at 20.02.50 (4)

Yol filmi deyince akla gelen ilk filmlerden biri olan Thelma and Louise , iki arkadaşın bir Haftasonu tatile çıkmak istemesiyle başlıyor. Tatil yolunda mola verdikleri bir yerde Thelma tacize uğrar ve arkadaşını korumak isteyen Louise adamı öldürür. Bu  olaydan sonra aslında hiç de karakterlerine uymamasına rağmen Thelma ve Louise kanun kaçağı olarak gezerler. Özellikle filmin başında kocasına sormadan hiçbir şey yapamayan Thelma yol boyunca artık ayakları yere basan bir kadın haline gelir. Film  6 Oscar’a aday olup 1’ini aldı. Ayrıca Brad Pitt’in ilk büyük çıkışını yaptığı film özelliğini de taşıyor.

1)Blues Brothers (1980)

WhatsApp Image 2017-07-18 at 20.02.50 (5)

Başrolünde John Belushi ve Dan Aykroyd olan ünlü film, hapisten yeni çıkan Jake Blues’un kardeşi Elwood ile birlikte büyüdükleri yetimhanenin kapatılacağını öğrenmesiyle başlar. Yetimhanenin açık kalmasının tek yolu 11 gün içinde 5000 dolar bulmaktır. “Blues” kardeşler yardımcı olmak için gruplarını yeniden kurarlar ve büyük bir konser vermeye karar verir. Bu komik kült ve müzikal şölene sahip filmde en küçük rolde bile ünlü bir oyuncuyu görebilirsiniz.

Yazar: ozgentopcuoglu

Buna da bakın

the-conjuring-horror-hd-wallpapers

Günlük Hayatınızın Monotonluğundan Kurtulmak İçin: Korku filmleri

Günlük yaşamın monotonluğundan kurtulmak için hayatımızda değişiklikler ister, heyecan verici aktiviteler ararız. Oturduğumuz yerden kalkmadan, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir