Anasayfa / Tüm Kategoriler / Biliyor Muydunuz? / Evde Hayvan Beslemenin İnsan Hayatına Etkisi

Evde Hayvan Beslemenin İnsan Hayatına Etkisi

Günlük hayat koşturmacası içinde çoğu zaman strese kapılıp, olumsuz düşünebiliyoruz. Bu durumdan kurtulmak içinse kendimizi çeşitli yollar ararken buluyoruz. Bunlar çoğu zaman spor, hobi gibi şeyler oluyor ama bunların dışında hem kendimize hem de çevremize iyilik yaptığımız öyle bir yöntem var ki kesin çözümlü! Bu da hayvanlarla zaman geçirmek-oynamak ☺.WhatsApp Image 2017-08-22 at 11.47.19

Bu konuda yapılan birçok araştırma hayvanlarla zaman geçirmenin insan hayatında pek çok olumlu etkisinin olduğunu ortaya koyuyor. Şimdi dilerseniz bu etkilere hep birlikte göz atalım.

WhatsApp Image 2017-08-22 at 11.47.20 (1)

Bu araştırmalara göre evde hayvan beslemek en azından fiziksel olarak bile bize yarar sağlıyor. İstatistikler evde hayvan besleyen insanlarda daha az kalp rahatsızlığı görülüp; bu insanların kolesterol, şeker ve obeziteye yatkınlığının azaldığını işaret ediyor. Hatta bazı doktorlar minik dostlarımızın tansiyon ilaçlarından daha etkili olduğunu bile söylüyor. Yine araştırmalara göre evde hayvan besleyen Alzheimer hastalarının diğerlerine göre daha az atak yaşadığı ve başka bir canlının sorumluluğunu alarak hayatlarını daha kolay idame ettirdikleri görülüyor.

WhatsApp Image 2017-08-22 at 11.47.21 (1)

Hep fiziksel faydalardan bahsettik, mental faydaları yok mu derseniz, işte size evde hayvan beslemenin mental faydaları. Hepimizin bildiği gibi minik dostlarımızla zaman geçirmek stresimizi büyük ölçüde azaltıyor. Ayrıca serotonin ve dopamin (mutluluk hormonları) salgılatarak hayata daha pozitif bakmamızı sağlıyor.Buna ek olarak yaratıcılığımızı artırdıkları da bir gerçek. Bazı şirketler ofislere muhabbet kuşu koyduktan sonra çalışanlarının daha verimli çalıştıklarını gözlemlemişler. Bunlardan bağımsız olarak ise onlar bizi asla yalnız bırakmıyor ve koşulsuz seviyorlar.

WhatsApp Image 2017-08-22 at 11.47.20

Son olarak da belirtelim 4 Ekim tüm dünyada Hayvanları Koruma günü olarak kabul görüyor. Ama sadece bir gün değil her gün hayvanları korumalı ve onların haklarını gözetmemiz gerektiğini hatırlatarak hepinize bol hayvancıklı sevgi dolu günler diliyorum.

Yazar: dufensimorts

Buna da bakın

WhatsApp Image 2018-10-22 at 13.47.42

Filmekimi 2018: Bizi neler bekliyor?

Ekim ayı takviminizde yer açın! Belki de güzün en keyifli haftasını yaşatan Filmekimi’ne sayılı günler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir