Anasayfa / Tüm Kategoriler / Biliyor Muydunuz? / Fars müziğinin 2010’lu yıllarıyla tanışın; İranlı müzik grupları, şarkılar, şarkıcılar

Fars müziğinin 2010’lu yıllarıyla tanışın; İranlı müzik grupları, şarkılar, şarkıcılar

Gençler olarak Avrupa&Amerika müziği ve sanatçılarıyla olduğu kadar Orta Doğu ve Fars müziğiyle tanış olmamamız, İran kültürünü de çoğumuzun yeteri kadar bilmediği hepimizin gördüğü bir gerçek. Bu yüzden geçen sene tanıştığım İranlı arkadaşlarımın bana bahsettiği gruplar, onların İran’daki hikayeleri ve şarkılarıyla ilgili ufak bir yazı hazırlamak istedim.

Ali Azimi’nin ‘Pishdaramad’ şarkısı

  • Hayatımda izlediğim en güzel klipler listesinde ilk 3e koyacağım bu klip, İran filmlerinden kesitlerden oluşuyor. ‘Pisharamad’ Fars müziğinde giriş şarkısı anlamına gelir. Şarkının sözlerini anlamasak bile anlıyormuşuz moduna sokan bu şarkıyı dinlemenizi ve daha da önemlisi izlemenizi öneririm!
”hesapsızca sırlarımı döktüm ortaya,
yazık boka battığım günlerime,
bir yaklaşıp bir kaçıyorum,
belki bu stresli yolda azıcık yol alırım,
işte bu benim hikayem!”
The Kiosk grubunun ‘Saz Nemishe Zad’ şarkısı

 

 

Marjan Farsad’ın ‘Khooneye Me’ şarkısı

 

  • İran’da taşları yerine oturtan kadınlara ve kadın sanatçılara gelirsek eğer, Marjan Farsad’ın büyüleyici şarkısını ve animasyon tadında klibini izlemenizi öneririm. Şarkıda bir ev sevgisi ve özleminden bahsedilirken bu evi, bu eski eve olan özlemi İran olarak yorumlamamak imkansız.

 

 Eendo grubunun ‘Naale ye Shabgeer’ adlı şarkısı

 

  • 2009 İran ayaklanması sonrası yaptıkları bu şarkı, grubun efsane şarkılarından. Bu şarkıya ek olarak ”Boro Vasat” şarkılarını dinlemenizi de şiddetle öneririm! Grup  18 üyeden oluşuyor, enstrümental ve kadın-erkek eşitliğine değer veren bir grup.

 

Eendo grubu ve Hossein Mansouri’den ”Sharghi e Ghamgin” adlı Cover

Öykü Zümrütdal

Yazar: Öykü Zümrütdal

Öykü Zümrütdal
ODTÜ İşletme Bölümünde 1. Sınıf öğrencisiyim.

Buna da bakın

Resim 1

Youtube Tüyoları

İnternet, bilgisayar, sosyal medya, akıllı telefon hayatımızın vazgeçilmezleri olurken bazı siteleri ve mobil uygulamaları doğal …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir