Anasayfa / Tüm Kategoriler / Biliyor Muydunuz? / Franco’nun Büyük Eseri: Guernica

Franco’nun Büyük Eseri: Guernica

Guernica, 1937 yılında Picasso tarafından resmedilmiş, savaşın çirkin yüzünü bize en iyi anlatan; 20. yüzyıla damga vurmuş eserlerden biridir. İçerisinde bir çok hikaye barındıran Guernica; Guernica kasabası bombalandıktan ve birçok insanın ölümünden sonra (5000 civarı nüfusu olan küçük bir kasaba olmasına rağmen dönemin Bask hükümetinin açıklamasına göre 1654 ölü 889 yaralı vardı.) Picasso tarafından Paris Dünya Fuarı’nda sergilenmek üzere yapılmıştır.

sw-guernica

1937 yılında İspanyada bir iç savaş yaşanmaktaydı. Dönemin lideri Diktatör General Francisco Franco ve milliyetçiler ile Cumhuriyetçiler arasında süregelen bir çatışma durumu vardı. Bask bölgesindeki Guernica kasabası ise Cumhuriyetçiler için stratejik bir odak noktasıydı. Felaket ise bundan sonra geldi. Franco, kendisi gibi faşist diktatörler olan Hitler ve Mussolini’ den bu kasabanın bombalanması için yardım istedi. O dönemlerde Hitler Versay Antlaşmasını yırtıp atmıştı ve Nazi Almanyası savaş teknolojileri üzerine büyük bir hızla gelişiyordu. Özellikle Alman hava kuvvetleri sürekli bir şekilde uçak üretimi yapıyor ve bunları geliştirdikleri son model teknoloji ve silahlarla donatıyorlardı. Tek eksikleri ise yarattıkları bu uçan canavarları test edebilmek için bir ortamdı ve sonunda Franco onlara bu ortamı sağlamıştı. 26 Nisan 1937 gecesi Nazi Almanyasının hava kuvvetleri Hitlerin emriyle havalanmış ve İtalyan hava kuvvetlerinin destek uçakları ile Guernica kasabasına ulaşmıştı ve sonunda Almanlar ellerindeki büyük gücü deneme fırsatı bulmuştu. Hasar verici bombalar, yangın bombaları ve yeni birçok silahla Guernica kasabasını kelimenin tam anlamıyla yerle bir etmişlerdi (Kasabanın 3 gün boyunca yandığı söylenir.). Bombalamadan sonra artık Cumhuriyetçiler kaybetmişti ve Franco koltuğunu ve rejimi sağlama almış oldu. Bu sırada sürgün bir İspanyol olan Pablo Picasso ya Cumhuriyeçi hükümet tarafından Paris Dünya Fuarı’nda sergilenmesi için Cumhuriyetçilerin savaşta haklı olduğunu gösteren bir resim sipariş edilmişti ama Guernica’nın bombalanmasına kadar Picasso bir ilham bulamamıştı. Guernica’ nın bombalandığı haberi gelince, Picasso resmine başladı. 3.49 m × 7.76 m boyutlarındaki eserini yağlı boya da renksiz tonlar kullanarak(siyah-beyaz-gri) 15 günde tamamlamıştır. Resmin yapımı esnasında ise Picasso’nun sözleri şunlar olmuştur.

“İspanya’nın mücadelesi, insanlara, özgürlüğe yapılan saldırıya karşıdır. Ressam olarak hayatım boyunca sürekli sanatın ölümüne karşı durmaya çalıştım. Benim gericilikle ve ölümle anlaşma içinde olduğumu kim bir an için bile olsa düşünebilir? Üzerinde çalıştığım ve Guernica ismini vereceğim resimde, ve son zamanlardaki tüm eserlerimde, İspanya’yı acı ve ölüm okyanusuna batıran askeri sınıfa duyduğum nefreti açıkça göstermekteyim.”

Sergi sırasında bir Nazi subayı Picasso’ yu görünce ona şu soruyu yöneltmiştir, “Bu resmi siz mi yaptınız?”, Picasso’ nun yanıtı ise kesin ve nettir, “Hayır bu resmi siz yaptınız.”. Her ne kadar Guernica Alman ve İtalyan hava kuvvetleri tarafından bombalanmış olsa da resmin asıl mimarı kendi halkını bombalatan Francodur. Bu yüzden yazımın başlığı Picasso’ nun değil de Franco’ nun büyük eseri Guernica’dır.

Eğer Guernica resmini biraz inceleyecek olursak resim bize İspanya iç savaşı hakkında çok şey anlatmaktadır aslında.

picaso11

-Boğa Figürü hiç kimseye bakmadan dik ve ciddi bir biçimde durur. Bu figür halkını bombalatan, onların çığlıklarını duymazdan gelen diktatör Franco’yu temsil etmektedir ve kafasına arkaya doğru olanlardan uzak bir yere çevirmiştir.

-Lamba, geceyi aydınlatan bombaları temsil etmektedir, onun altında ise kaçışan Guernica halkını görürüz.

-Kılıcı kırılmış yerde yatan adam ise Cumhuriyetçi askerleri temsil eder. Artık ölmüşlerdir, kılıçları kırılmıştır.

-Boğanın tam altında boğaya doğru çığlık atan ve kucağında ölü bebeğini tutan anne ise, savaşın en iğrenç yüzünü temsil eder çünkü kendi bebeğinin cesedini ellerinde tutmaktadır ve bu sırada her şeyin sorumlusu boğaya yani Franco’ ya çığlık atmaktadır.(Bu tabloyu günümüzde de özellikle Orta Doğu da birçok yerde görebiliriz. Bu da bize insanlığın ve Avrupa’nın Guernica’ dan aslında hiç ders çıkarmadıklarını onu sadece bir tablo olarak benimsediklerini gösterir.)

-Elinde gaz lambası tutarak camdan çıkan kol ise olayın ani bir gece baskını olduğunu ve uçakların şehir halkını uykularında bombaladıklarını temsil eder.

-Hemen Lamba’ nın yani bombaların altında duran ve mızrakla vurulmuş at ise kasaba halkının çabaladığını ama artık kaçışın olmadığını simgeler. Bu aslında her savaşta sivillerin yaşadığı çaresizliği, kaçamayışı ve ölüm gelirken harcanan boşa çabayı gösterir bize.

-Resmin renksiz olması ise bize savaşın soluk ve ölü olduğunu anlatır bize. Hiç canlılık yoktur ve çok kasvetlidir.

Guernica tablosu Picasso’ nun vasiyeti üzerine İspanya’ ya demokrasi gelene kadar New York’taki Modern Sanatlar Müzesinde sergilenmiştir. 1975 te Franco’ nun ölmesinin ardından 1978 de İspanya’ ya yeniden demokrasi gelmiştir ve 1981 yılında Guernica İspanya’ ya teslim edilmiştir.( Ne yazık ki 1973 de ölen Picasso bunu görememiştir.). Guernica şuan Madrid’deki Reina Sofía Müzesi’nde sergilenmektedir.

Tablo ile ilgili ilginç hikayelerden biride şudur:

Guernica’nın bire bir kopyası(yalnız bu kopya renklidir.) Nelson Rockefeller tarafından yaptırılarak Birleşmiş Milletlere bağışlanmıştır. Bu kopya hâlen Birleşmiş Milletler binasının, Güvenlik Konseyi salonunun girişinde sergilenmektedir. Tablo buraya, savaşın dehşetinin bir hatırlatıcısı olarak konulmuştur. Fakat 5 Şubat 2003’te Irak’ ın bombalanması(Körfez Savaşının başlaması) olayından sonra yapılan basın açıklaması sırasında bu tablo mavi bir bezle örtülerek kapatılmış ve basın toplantısında ABD’nin haklı olduğu açıklamaları yapılmıştır. Sadece bu bile aslında bütün tabloyu özetleyen bir durumdur.

goshtable-11-1170x655

Başka Guernica’lar olmaması ve insanlığın yaptıklarından utanıp barış içinde bir dünya inşa etmesi umuduyla…

Yazar: oguzhanturhan

oguzhanturhan

Buna da bakın

hjköç

Ters bir yön: Şair Nef’i

Asıl amacım bir biyografi yazısı yazmak olmasa da Şair Nefi’nın hayatı hakkında kısaca bilgi vermek …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir