Anasayfa / Tüm Kategoriler / Kültür&Sanat / Sinema / Günlük Hayatınızın Monotonluğundan Kurtulmak İçin: Korku filmleri

Günlük Hayatınızın Monotonluğundan Kurtulmak İçin: Korku filmleri

the-conjuring-horror-hd-wallpapers

Günlük yaşamın monotonluğundan kurtulmak için hayatımızda değişiklikler ister, heyecan verici aktiviteler ararız. Oturduğumuz yerden kalkmadan, bambaşka hayatlar, bambaşka hikayelere ulaşıp, bu heyecanı tatmamız mümkün mü? Elbette, korku filmleri bunun için var! Çünkü bu filmler adrenalin seviyemizi yükselterek bizi bambaşka bir boyuta taşıyor. Üstelik izlediğiniz korku filmlerinin birçok faydası var. Bu filmlerin yardımıyla bir sürede sonra evde yalnız kalmaktan korkmamaya veya arkadaşlarınız tarafından yapılan korkutma şakaları karşısında tepkisizleşmeye başlayabiliyorsunuz. Üstelik en ilginci de, bu korku filmleri size oturduğunuz yerden kalori yaktırıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda izlenen her korku filminde yakılan kalori ile yarım saatlik bir yürüyüşte yaktığınız kalori miktarı eşdeğer! Şimdi hep beraber sizler için derlediğim korku filmlerine bir göz atalım. Umarım keyifle izlersiniz.

 

  • Insidious (Ruhlar Bölgesi)

Insidious-2

Korku filmleri denince akla gelen ilk yönetmenlerden biri olan James Wan’ın da ilk iki filmde imzasının bulunduğu seri, 3 filmden oluşmakta. Serinin ilk iki filmi devam niteliğinde ve film Elise Rainier isimli medyum Ruhlar Bölgesi’nin tüm filmlerinin odak noktasında yer almaktadır, bu filmlerde bir aileye musallat olan bir doğaüstü varlıkla mücadele halinde olan Josh ve Renai çifti, oğullarının bu varlığa teslim olup komaya girmesiyle Elise’e başvuruyorlar. Elise’in yardımıyla astral seyehat ile oğullarını kurtarma seansının gerçekleştiği sahne izleyiciler için oldukça ilgi çekici bir sahneydi. Son filmde ise vefat eden annesiyle iletişime geçmeye çalışırken Elise’e başvuran Quin Brenner, başka bir varlığın – filmde “Nefes alamayan adam” olarak tasvirlenen –  temasıyla karşılaşıyor. İlk iki filme göre senaryo olarak beklentinin biraz daha altında kalsa da, korku severler için izlenmesi gerekenler arasında.

 

  • Sinister (Lanet)

sinisteranner

Yaşayan tüm ailelerin öldürüldüğü bir cinayet silsilesinin yaşandığı daireye taşınan Ellison Oswalt, olayları yerinde incelemek isteyen bir suç yazarıdır fakat bunları yaparken eşini ve iki çocuğunu da tehlikeye atmaktadır. Evde bulduğu video kayıtlarını izledikten sonra işlenen her cinayeti çıplak gözle görme fırsatına erişen Ellison, paranormal olaylarla karşılaşmaya başlar ve çocuklarında gözlemlediği garip tavırlar karşısında da endişeye kapılır. Bu olayların arkasında yer alan aynı zamanda ailenin de karşılaşacağı doğaüstü varlık, çocukları kendi tarafına geçirerek kendisine bir ölüm timi kurmaktadır.   

  • Mirrors (Aynalar)

mirrors_2_movie_image_01

Birçok inanışta aynaların özel bir yeri olmuştur. Aynalar sahiplerinin yaşamlarına, hüzünlerine ve hatta ölümlerine bile şahit olabileceği için eski aynaların kullanımından hep kaçınılmıştır. Aynalar filmi de 2008 ve 2010 yıllarında çıkardığı filmlerle bu tema üzerinden izleyicileri korkutmayı başarıyor. İlk filmde aynalar bir dükkanda gece bekçisi olan Ben Carson ile, ikinci filmde ise karısını kazada kaybeden ve Carson gibi gece bekçiliği yapan Max Matheson ile iletişime geçerek hayatlarına musallat oluyorlar. Seriyi izledikten sonra aynalara bakmak biraz ürpertici olabiliyor.

 

  • Descent (Cehenneme Bir Adım)

url

2006 yılında vizyona girdikten sonra 2010 yılındaki devam filmi ile tekrardan izleyiciyle buluşan yapıt, Sarah Carter karakteri üzerine kurulmuştur. Film, Sarah Carter’ın trafik kazasında ailesini kaybetmesiyle başlıyor. Bu olaydan 1 yıl sonra yakın olduğu kız arkadaşlarıyla birlikte yürüyüşe çıkan Sarah, girmiş oldukları mağaraya arkadaşlarıyla birlikte hapsoluyorlar. Burada karşılaştıkları yaratıklar gruba korku dolu anlar yaşatıyor. 2. film için spoiler vermemek amaçlı fazla detaya girmek istemediğim için sadece, devam filminde de Sarah Carter ile mağara etkileşimi üzerinden olayların geçtiğini söyleyerek sizi filmle baş başa bırakıyorum.

 

  • Lights Out (Işıklar Sönünce)

lights-out

Çoğu korku filmlerinde yer alan dini motiflerin aksine, Lights Out’ta bu ögelere hiç yer verilmiyor. David Sandberg 2013 yılındaki kısa filmini, 2016 yılında beyaz perdeye aktararak bizleri ilgi çekici bir senaryo ile buluşturdu. Işıkların sönmesiyle daha doğrusu karanlık ortamlarda ortaya çıkan bir varlık ile uğraşan Rebecca daha küçük yaşlarda bu olayları yaşamaya başlıyor ve büyüdükten sonra evini terk ederek, tek yaşamaya başlıyor. Bunlardan kaçmaya çalışırken küçük kardeşi Martin’in de aynı olayları yaşadığını öğrenen Rebecca, bu gizemi çözmek için araştırmalarına başlar. Filmi izledikten sonra Thomas Edison’a bir kez daha teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

 

  • Rec (Ölüm Çığlığı)

REC film wallpaper Fonds d'_cran 1024x768

Korku denince tabiki zombiler de olmazsa olmazlarımızdandır. Rec de zombi üzerine kurulu bir korku film serisidir. Günümüze kadar çıkarmış olduğu 4 filmden ilk ikisi tercihen diğerlerine göre daha başarılı. Bu ilk iki filmde neler oluyor peki? Tv muhabiri olan Angela ile kameramanı Pablo, yaşlı bir kadının intihar ihbarı geldikten sonra olayın gerçekleştiği apartmana giderler. Çekim yapmak üzere ekiplerle birlikte girdikleri apartmanda olayların aslında çok farklı olduğunu görürler. İkinci film de aynı apartmanda geçen olaylar üzerine kurulmuş durumda. Filmi izleyici açısından korkunç kılan en önemli özelliği ise yaşanan olayların çoğunu kameraman Pablo’nun çekiminden bizlere sunması.

 

  • Conjuring (Korku Seansı)

Film Review The Conjuring 2

Son olarak yeniden bir James Wan eserini sizlere sunmak istiyorum. 2013 ve 2016 yıllarında çıkan iki filmin odak noktasında doğaüstü olayları inceleyip aydınlatmaya çalışan Ed ve Lorraine çifti bulunmakta. İki filmde de, farklı ailelere musallat olan doğaüstü varlıklarla mücadeye yer veren Conjuring serisi aynı zamanda işlenen olayların gerçek olaylardan esinlenerek oluşturulduğunu her iki filmde de belirterek korku seviyesini biraz daha arttırmakta. Sıradan şeytan çıkarma olayları üzerine kurulu olmayan aynı zamanda kurgusu ile izleyici mest eden film aldığı ödüllerle karşılığını bulmuş durumda. James Wan’ın yapmış olduğu korku filmleri benim için hep zirvede yer alır. Conjuring serisini de sizlere şiddetle tavsiye ediyorum.

 

Yazar: orhandemirdoven

Buna da bakın

hjköç

Ters bir yön: Şair Nef’i

Asıl amacım bir biyografi yazısı yazmak olmasa da Şair Nefi’nın hayatı hakkında kısaca bilgi vermek …

Bir yorum

  1. Harika bir konu olmu elinize salk 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir