Anasayfa / Tüm Kategoriler / Kültür&Sanat / Kitap / KİTAP ÖNERİSİ: SPINOZA PROBLEMİ

KİTAP ÖNERİSİ: SPINOZA PROBLEMİ

 

image

Yazar: Irvin D. Yalom
Yayınevi: KABALCI YAYINCILIK
Sayfa Sayısı: 445
Baskı yılı: 2013

Irvin D. Yalom, kitabında Nazi hareketinin önde gelen isimlerinden Alfred Rosenberg ve 16. Yüzyılda yaşamış filozof Baruch Spinoza’nın yaşam hikayelerini iç içe geçmiş bir şekilde okurlarına aktarıyor. Kitabı okurken hem Spinoza’nın öğretilerini derinden irdeleyip hem de Nazizm’in yükseliş ve çöküşüne tanıklık ediyorsunuz.

Ünlü bir psikoterapist olan Irvin D. Yalom, bu kitabında da ünlü kitabı “Nietzsche Ağladığı’nda”da olduğu gibi karakterlerin psikanalizine geniş yer vermiş. Başkahramanlarımızdan olan Rosenberg’in ailesinden kopukluğu, ilgiye olan açlığı, Nazi ideolojisinin kurucularından olmasına rağmen çekirdek Nazi kadrosuna hiçbir zaman girememesi gibi sorunların yarattığı derin depresyon kitapta gözler önüne seriliyor. Rosenberg’in psikiyatrı ile arasında geçen diyaloglar, Rosenberg’in ideolojisinin sahip olduğu felsefi paradoksu inceleme imkanı sunuyor. Yalom’um “Spinoza Problemi” olarak tanımladığı bu paradoksu Yahudi kökenli olan Spinoza’nın öğretilerinin tüm Avrupa düşünürlerini etkisine aldığı gibi bütün büyük Alman düşünürleri etkisi altına alması olarak açıklayabiliriz. Yahudi karşıtı hareketin idelogu Rosenberg’in, ideolojisinin temelinde bulunan tüm Alman düşünürleri etkisi altında bırakmış Spinoza ile girdiği çıkmaz kitapta önemli bir yere sahip.

Rosenberg’in iç dünyasına ek olarak, Spinoza’nın 16. Yüzyıl Yahudi toplumunun geleneklerine bağlı ve bağnaz yapısı içerisinde düşüncelerini ifade ederken yaşadığı zorluklar ve devamında herhangi bir dini grubun içinde yer almadan sürdürdüğü yaşam da kitapta önemli bir yer edinmekte. Spinoza’nın hayatını anlatan bu bölümlerde, Spinoza’nın Tanrı’yı doğayla özdeşleştiren panteist ideolojisini daha yakından tanıma fırsatı buluyoruz.

Kitabın felsefeye ilgi duyan ancak süslü cümlelerle arası iyi olmayanlar için oldukça güzel bir başlangıç olduğunu söyleyebilirim. Kitap, Nazizm ve 16. Yüzyıl düşünce yapısı hakkında güzel ipuçları veriyor. 1600’lü yıllardaki Hollanda’dan Nazi dönemi Almanya’sına geçişler kurguyu çok daha sürükleyici kılıyor. Tüm bunlara ek olarak, Irvin D. Yalom’un diğer kitaplarında da bulunan hoş bir ayrıntı ise kitabın sonunda yer verdiği “Gerçek mi, Kurgu mu?” isimli bölüm. Bu bölüm kitapta yer verilen kahramanlara dair nelerin kurgu nelerin ise tarihsel birer gerçek olduğunu açıklıyor.

Yazar: berilmanav

Buna da bakın

Önerdiklerimiz: Zamane – Engin Geçtan

Sayfa Sayısı: 104 Kitabın Baskıları: 1. Basım: Şubat 2010 3. Basım: Ekim 2012 “Askeri darbenin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir