Anasayfa / Tüm Kategoriler / Biliyor Muydunuz? / Lavanta Kokulu Köy

Lavanta Kokulu Köy

image4_576x1024

Lavanta Kokulu Köy

Son iki yıldır adını çok duyduğumuz lavanta tarlalarını biz de gezelim dedik. Lavanta tarlaları Isparta’nın Keçiborlu ilçesinde Kuyucak adlı küçük bir köy ve çevre köylerinde bulunuyor. İki sene öncesine kadar lavanta tarlası denilince aklımıza Fransa’nın Provence bölgesindeki o muhteşem bahçeler gelirdi. Fakat bu güzelliği görmek için o kadar yol gitmenize gerek yok, Isparta’ya gelmeniz yeterli.

Lavanta Bitkisi

Lavantaların açma zamanı haziran-ağustos arasında ama asıl açma zamanı temmuz ayında. Kıraç ve susuz topraklarda yetişen lavanta için Isparta bulunmaz bir cennet. Bu verimli ve büyümek için nerdeyse hiçbir şeye ihtiyacı olmayan bu bitkide yerel halkın geçim kaynağı. Hatta Türkiye’nin yüzde 93 lavanta üretimini bu tarlalar sağlıyor. Birkaç sektörde kullanım alanı bulunan lavanta artık turizm sektöründe de adını duyurmaya başladı.
Lavanta bölgeye ilk defa 1975 yılında Zeki Konur tarafından Fransa’dan Kuyucak Köyü’ne getirilmiş. İlk başta gül bahçelerinin yanlarına ve evlerin bahçelerine dikilen lavantanın 90’lı yıllarda ticari üretimine başlanmış.

image2_768x1024

Lavantanın Tarihi

Lavanta tarlalarına nasıl gidilir?

Isparta merkeze 47 km, Keçiborlu ilçesine 28 km uzaklıktaki Kuyucak Köyü, Toros Dağları’nın eteklerine kurulmuş küçük bir köydür. Özel aracınızla gidecekseniz E-24 Antalya-Afyon karayolundan Keçiborlu kavşağına dönerseniz sadece 12 km sonra bu köye ulaşabilirsiniz. Eğer Antalya üzerinden gelirseniz, Burdur’daki İnsuyu Mağarasını ve Türkiye’nin Maldivler’i olarak geçen Salda Gölü ‘nüde ziyaret etmenizi öneririm. Otobüsle geliyorsanız, Isparta otogarından Senir Kasabası minibüsleriyle Kuyucak’a ulaşabilirsiniz. Uçakla gelmek isterseniz de Kuyucak, Isparta Süleyman Demirel Havaalanı’na 23 km uzaklıkta. Uçaktan indikten sonra şehir merkezine inip minibüslerle ya da direk taksiyle lavanta tarlalarına ulaşabilirsiniz.

Gittikten sonra bu köyde ne yapılır?

  • Lavanta tarlalarına girerek muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Hemen hemen bütün tarlalarda fotoğraf çekinmek için çeşitli görseller var ama öğle saatlerinde çekim yapacaksanız dikkat edin başınıza güneş geçmesin.
  • Tarlalarda bulunun yöresel Yörük Kıl Çadırlarında yemek yiyebilirsiniz.
  • Lavanta tarlasında olunca çoğu şeyin lavantalısını tadabilirsiniz. Lavantalı dondurma, lavantalı bal ve lavantalı içecekleri favorimdi.
  • Aynı zamanda lavantalı sabunlar, lavanta keseleri, taze lavanta ve lavanta yağı da alabilirsiniz.
  • Lavanta bahçelerinde bisiklet gezisi, fayton gezisi ya da deve gezisi yapabilirsiniz.
  • Kuyucak Köyü’nün doğal taş sokakları, kerpiç evleri ve adım başı çıkan lavanta öbekleri arasında lavanta kokularıyla yürüyüp, yöreye ait hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

image1_768x1024

Ufak bir rica: Giderseniz lüften tarlalardan lavanta koparmayın. Onun yerine tarla başlarında satış yapan, taze lavanta satın alabileceğiniz yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Yazar: iremiskender

Buna da bakın

hjköç

Ters bir yön: Şair Nef’i

Asıl amacım bir biyografi yazısı yazmak olmasa da Şair Nefi’nın hayatı hakkında kısaca bilgi vermek …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir