Anasayfa / Gezi / New York Gezi Rehberi

New York Gezi Rehberi

Eğer bu yazıyı okuyorsanız, dünyanın en büyük merkezlerinden birine bir seyahat planlıyorsunuz demektir. Sinema filmlerinde, birçok dizide ve özellikle Sitcom’ larda gördüğünüz çoğu yer bu merkezde yer alıyor ve bu yüzden gezerken “Ya ben burayı bir yerden hatırlıyorum” gibi tepkiler göstermeniz çok normal. New York gezinizi planlarken en önemli faktörlerden biri ne kadar süre orada bulunacağınız çünkü Brooklyn, Queens, Long Island, Manhattan ve New Jersey olmak üzere birçok gezilesi yer bulunmakta. Ayrıca New York özellikle Work&Travel öğrencilerinin Travel kısımlarındaki ilk veya son tercihleri ama kesinlikle bir şekilde görmeyi tercih ettikleri bir şehir. Eğer kısıtlı zamanınız varsa ve bunu optimum kullanmak istiyorsanız, New York için 4-7 gün ayırmanız çok ideal olacaktır. Tabi ne kadar fazla zaman o kadar çok şey görmek demek ama biraz hızlı olursanız 4 güne görülmeden geçilmeyecek birçok yeri sığdırabilirsiniz. New York’ ta Metro aynı bir ışınlanma teknolojisi gibi işlev görüyor çünkü gerçekten çok kalabalık ve trafiği İstanbul trafiğinden daha kötü bir şehir bu yüzden ilk yapacağınız şey 1 haftalık metro kartı almak olmalı. Fiyatı ise sadece 29 dolar ve bunlarla otobüslere de binebiliyorsunuz. Şunu da belirleteyim ki Manhattan adası gerçekten çok düzenli bir yer. Tüm sokaklar ve caddeler kendi içlerinde birbirlerine paralel ve bunun tek istisnası ünlü Brodway Sokağı çünkü bu sokak neredeyse tüm sokakları ve caddeleri kesiyor ve her yolun gerçekten Brodway’ e çıktığını hissediyorsunuz. Son olarak güvenlik konusunda sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum çünkü New York Polis Departmanı yani NYPD, dünyanın en büyük polis departmanlarından ve gerçekten hemen hemen her sokakta bir polis aracı görmek mümkün. Tabi siz yine de dikkatli olun.

almacenes-macys_482393

Kalınabilecek Yerler

Daha önce de dediğim gibi ilk günden metro kartı almak mantıklı ve bunu yaparsanız metroya yakın bir yerde olduğunuz sürece kalacak yer çokta sıkıntı değil ama yine de Manhattan adası üzerinde olması daha avantajlıdır elbette. Burada da Times Square çevresine yakın olursanız eğer gece eğlencelerinden sonra kalacağınız yere dönüşünüz daha rahat olur. Eğer size bir dikdörtgen çizecek olursam 4th Ave.-8th Ave. ile W42th St.-W59th St. ile çevrelenen alan kalmak için çok ideal bir bölge.

Gezilecek Yerler

Rockefeller Seyir Terası(Top of Rock)

Manhattan adasına geldiyseniz bence kesinlikle gitmeniz gereken bir yer. New York ile ilgili birçok fotoğraf aslında buradan çekiliyor ve diğer seyir teraslarının aksine buranın en tepesinde koruyucu camlar yok. Yani rüzgarı, havayı ve özgürlüğü dibine kadar hissedebiliyorsunuz. Ayrıca buradayken hem Central Park tarafını hem de Empire State binasını görebiliyorsunuz(size tam olarak 360o görüş açısı sağlıyor). Gün batımında gitmek için biraz daha pahalı oluyor ama yine de harika manzarası için değer.

000c61da-800

Empire State Seyir Terası(Empire State Observatory)

Bu binayı anlatmaya gerek yok. New York denince akla gelen ilk yerlerden biri ve gerçekten muhteşem bir yapıt. Lakin seyir terasının Rockefeller kadar güzel değil ayrıca fiyatı da daha pahalı.

web_Empire State top okt 09 013

One World Seyir Terası(One World Observatory)

Görev olarak ikiz kulelerin yerine, yer olarak da eski ikiz kulelerin çok yakınına kurulmuş olan One World Trade Center’ ın tepesinde bulunan bu seyir terası anteni olmadan Amerika’ nın en uzun 4. binası unvanını taşıyor. Eğer bu unvanı taşıyan bir binadan New York’ a bakmak istiyorsanız çıkabilirsiniz ama bunun dışında bir esprisi yok. Ben yine de size Rockefeller’ ı öneriyorum.

large

Özgürlük Anıtı(Statue of Liberty)

Şimdi geldik New York denince en çok akla gelen bu anıta. Gerçekten muhteşem bir yapıt ve kesinlikle görmeniz gereken bir yer. 1886 yılında Fransızlar tarafından Amerika’ ya hediye edilen bu yapıt Amerika’ ya gelenleri karşılayan bir sembol haline geldi. Buraya gitmek için düzenli feribotlar kalkıyor ve bu feribotlar Özgürlük Anıtı’ndan sonra Ellis adasına da uğruyor. Bu ada ve içerisindeki müze gerçekten görülmeye değer. Burayı Godfather 2 filminde Vito Corleone’ nin ABD’ ye ilk geldiği ve vatandaşlığa kayıt olduğu yer olarak gördük. Bu ada 1892 yılından 1954 yılına kadar Amerika’ya gelen göçmenlerin ilk durak yeri olmuştu.

01-statue-of-liberty-facts

Times Meydanı(Times Square)

New York’ a gelipte buraya uğramazsanız gerçekten sizi dövebilirler. Çok bir esprisi yok gibi gelebilir. Aşırı kalabalık her yer, dev ekranlar, ışıklar, cosplay yapanlar. Ama gerçekten çok farklı bir havası var ve tam anlamıyla sizi büyülüyor. Özellikle akşamları bir başka oluyor. Hatta orada satranç oynayan amcalar oluyor. Biraz izleyip sizde oyuna dahil olup bu güzel ortamda güzel bir anı bırakabilirsiniz ama tabi ki her daim cüzdanınıza hakim olmakta fayda var.

©lovis ostenrik

Brooklyn Köprüsü(Brooklyn Bridge)

Burada gün batımına doğru kesinlikle yürüyün. Manhattan’ dan Brooklyn’ e çıkan bu köprü tam bir mimari başyapıt. Buradan Instagram fotosu atmadan New York’ tan ayrılmayın ama yürürken bisikletlilere dikkat etmek lazım.

New-York-brooklyn-bridge

Brooklyn Köprüsü Parkı(Brooklyn Bridge Park)

Brooklyn köprüsünden geçtikten sonra kolayca buraya ulaşabiliyorsunuz ve dediğim gibi gün batımına doğru köprüden yürürseniz, günü de burada bitirebilirsiniz. Çok harika bir Manhattan manzarası var(özellikle gün batımına doğru). Burada biraz vakit geçirip manzaranın tadına varın.

anish-kapoor-descension-brooklyn-bridge-park-james-ewing-public-art-fund_dezeen_2364_col_7-852x479

Rooftop Hotel William Vale

New York çok kalabalık ve binalar çok iç içe olduğu için bu Rooftop Bar olayı çok yaygın. Yüksek binaların çatı kısımlarını bara dönüştürmüşler ve bazı yerlerin gerçekten inanılmaz güzel manzarası var. Bu yerde Brooklyn’ de bulunuyor ve gerçekten harika bir Manhattan manzarası var. Bir akşam vakti burada elinize biranızı alıp manzaranın keyfine varabilirsiniz. (İçeri ilk başta girince ben burada ne arıyorum hissi çok normal çünkü herkes baya varlıklı görünüyor lakin bira fiyatları 7-8-9 dolar arasında değişiyor. Yani sizde bu keyfe çok uygun bir miktarla dahil olabilirsiniz.)

IMG_3692

230 Fifth Rooftop Bar

Bu Rooftop Bar ise Manhattan adası üzerinde bulunuyor. Fiyat ve ortam açısından Hotel William Vale’ den pek bir farkı olduğu söylenemez ama buranın da gerçekten çok harika bir manzarası var. Empire State binasına karşı oturup arkadaşlarınızla sohbet etmenin ve bir şeyler içmenin keyfi kesinlikle paha biçilemez.

75532bc59d07ac890b7c7d54216ba90a

9/11 Memorial

Burası eskiden ikiz kulelerin bulunduğu şuan ise bir anma alanına dönüşmüş bir yer ve kesinlikle görmeniz gereken bir yer olduğunu düşünüyorum. Eğer buraya gelişinizi 11 Eylül’e denk getirirseniz çok daha farklı ve duygulu bir atmosfer yaşayıp, yitip giden masum canları siz de anabilirsiniz.

guided-9-11-memorial-tour-with-museum-tickets-tour-2-3751_1526631958

Little Italy

Burası da bir panayır gibi olan bölgemiz. Eğer hediyelik eşya alacaksanız buradan iyi bir pazarlıkla alabilirsiniz. Genel New York’ a göre fiyatlar biraz daha uygun. Ayrıca sokak boyu olan ve pazar havası veren bu yerde açlığınızı bastırmak adına hoş pizza dilimleri bulabilir. Biraz keyiflenmek için de gözünüzün kestiği bir yerde oturup bir şeyler içebilirsiniz.

maxresdefault

 

Friends Binası01d958197bf90cb2ae0a499bacb45898

Friends adlı Sitcom’ un sürekli dışarıdan gördüğümüz binası burası(içi de aynı mı bilmem ama içeri giremiyorsun). Bir çok Friends hayrını sırf bu bina ile fotoğraf çektirmek için buraya geliyor ve yolu o kadar da karışık değil. Dizide de birçok kez gördüğümüz üzere Bedfort Street ile Grove Street’ in tam kesiştiği yerde bulunuyor. Eğer bir Friends hayranıysanız buradan bir Instagram fotosu atmadan geçmeyin.

 

 

 

 

Wall Street

Galiba hemen hemen herkes bu adı duymuştur. Burası New York borsasının da ismini aldığı ünlü Wall Street sokağı(burada anlatım bozukluğu yaptığımın farkındayım lütfen mazur görün). Görünüş açısından da gerçekten hoş bir sokak ve buradan ünlü Wall Street boğasının olduğu yere çıkabilirsiniz. Gezerken uğramadan geçmeyin.

1-new-york-city-wall-street-panorama-songquan-deng

Amerika Doğal Tarih Müzesi(American Museum of Natural History)

“Müzede Bir Gece” filminin geçtiği ünlü müze burası. Bu ünü dışında da gerçekten harika bir müze ve biraz vakit ayırmanız gereken bir yer. Girişte sakın normal ücreti ödemeyin onlar sormadan bağış yapmak istediğinizi söyleyin ve böylece 1 veya 2 dolara bu müzeye giriş sağlayabilirsiniz. Hepinize gitmenizi tavsiye ediyorum.

amnhWC-56a2574e3df78cf772748e51

Metropolitan Sanat Müzesi(The Metropolitan Museum of Art)

Az önce Doğal Tarih müzesi hakkında söylediklerim burası için de geçerli. Eğer sanata ilginiz varsa kesinlikle uğramanız gereken bir durak. Daha fazla söze gerek yok.

metropolotanmuseumofart_museums-NYC

New York Halk Kütüphanesi(New York Public Library)

“Ya ben burayı nereden hatırlıyorum?”, “Çok tanıdık geliyor ya burası” dediğinizi duyar gibiyim. Burası 2004 yapımı “Yarından Sonra(The Day After Tomorrow)” isimli ünlü filmin de çekildiği yer ve aynı zamanda dünyanın en büyük ve bana göre en güzel kütüphanelerinden birisi. Kesinlikle gitmenizi de tavsiye ediyorum.

nypl_lede_copyright-by-Jiahui-Huang.0

Central Park

Yarım gün ayırıp her yeri güzel güzel gezilmeli, çimlerinde uyunmalı ve sonuna kadar keyfi çıkarılmalı. Bu kalabalık ve duman dolu şehir içinde biraz huzur arıyorsanız, adresiniz kesinlikle burası. Çok da anlatmaya gerek yok. Türkiye’ ye dönüp “yok ben Central Park’ a gitmedim” diyecek haliniz yok ya!

1524240493244

 

Gördüğünüz üzere New York’ta gezilecek çok fazla yer var ama ben yine de 1 gününüzün tamamını boş bırakmanızı tavsiye ediyorum. Bu boş gün de erkenden kalkın, kahvenizi içip, kızarmış ekmeğinizi yiyin, Central Parkta bir koşu yapın, rıhtımlarda dolaşın… Yani 1 gününüzü tam bir New Yorker gibi yaşayın. Hepinize keyifli okumalar ve harika gezmeler diliyorum.

İyi geceler New York!

XDCP-047-Vintage-plaka-I-LOVE-NEW-YORK-i-in-Kalay-aretler-teneke-metal-boyama-ubu.jpg_640x640

Yazar: oguzhanturhan

oguzhanturhan

Buna da bakın

Bear-Eating-Strawberry

MADRID GEZİ REHBERİ

Sangria, paella, tango, boğa güreşleri ve çok daha fazlası… İspanya’nın başkenti ve en büyük şehri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir