Anasayfa / Tüm Kategoriler / Biliyor Muydunuz? / Orta Dünya’nın Bilinmeyenleri

Orta Dünya’nın Bilinmeyenleri

Yüzüklerin Efendisi gibi bir şaheseri görmeyen, duymayan, bilmeyen yoktur. Kendisi genelde filmiyle bilinse de bu filmin ortaya çıkmasını sağlayan ve asıl kaynak olan Tolkien’in başyapıtıdır. Filmi izlerken onlarca detay gözünüzden kaçmıştır eminim. Bir de filme hiç yansımayan detaylar var. Bir Yüzüklerin Efendisi fanı olarak yaptığım onca araştırmaya okuduğum onca şeye rağmen hâlâ “Yok artık!” diyebiliyorum. Tolkien’in yaratmış olduğu bu fantastik dünya beni şaşırtmaya devam ediyor. Ve istiyorum ki gelin bu bilinmeyen, beni şaşırtmaya devam eden detaylardan birkaçına beraber göz atalım.

1.  Orklarda Cinsiyet ve Çoğalma

dfghj

John Ronald Reuel Tolkien’in yazılı hiçbir eserinde “kadın ork” kavramı geçmez. Bu sebepten orkların nasıl meydana geldikleri büyük bir tartışma konusudur. Genel kabul ve bilinen, ilk orkların işkencelerle benliklerini kaybetmiş ve yozlaşmış elflerden oluştuklarıdır. Fakat farklı teoriler de bulunuyor, kesin bir şey söylemek için Tolkien’le röportaj yapmamız gerekiyor. 

 

2. Orkların Fiziksel Özellikleri

2

Filmlerdeki pek çok sahnenin aksine orklar insanlara göre daha küçük yaratıklardır. Sam ve Frodo’nun Mordor’da ork kıyafetleriyle kendilerini kamufle edebilmeleri buna dayanır. Tolkien, kitaplarında bir bölümde koca ork şefini tasvir ederken “neredeyse insan boyutunda” açıklamasını kullanmıştır.

 

3. Elf Evlilikleri

3

Elfler pek çoğumuzun bildiği gibi ölümsüzdür. İnsanlar gibi kadın ve erkek gibi cinsiyetlere sahiptirler ve evlenirler. Evlilik sonrası iki elfin ruhları birleşir, telepatik iletişim kurabilir hale gelirler ve elflerin sonsuzluğunun da etkisiyle asla boşanmazlar veya çok eşli evlilik yapmazlar.

 

4. Legolas

4

Filmdekinin aksine Legolas’ın göz rengi gridir. Saçları konusunda da pek çok tartışma vardır fakat kitapların bazı kısımlarında koyu renkli saçlara sahip olduğu açıkça belirtilmiştir.

 

5. Başlıca Karakterlerin Yaşları

WhatsApp Image 2017-07-31 at 13.26.59

Filmlerde hiç göstermese de hikayenin geçtiği zaman diliminde Frodo 51 yaşındadır. Hikayenin baş kahramanlarından Aragorn ise tamı tamına 87 yaşında! Aragorn yine hikayeye göre 210 yaşında hayatını kaybetmiştir. Birkaç karakteri daha konuya örnek verecek olursak: Eowyn 24, Eomer 28, Faramir 36, Sam 39, Theoden 71, Arwen ise 2700’den fazla!

 

6. Saruman’ın Ölümü

6

Saruman’ın ölümü asıl hikayede filmdekinden çok farklıdır. Saruman savaşı kaybettikten sonra Yüzük Savaşı (War of the Ring)’ndan uzaklaşmıştır. Lotho Sackville-Baggins Saruman’la yaptığı ticaretle ciddi bir ekonomik güç kazanmış, Saruman’ın gönderdiği yarı-orklar (goblin-men) yardımıyla Shire’ın kontrolünü ele geçirmiştir. Her zaman yaptığı gibi Shire’ı da, deyim yerindeyse, sanayileştirmiştir. Bir süre sonra Lotho Sackville-Baggins’i bulunduğu konumdan almış ve Grima Solucan Dil Baggins’i öldürmüştür. Shire’ın kontrolü için yapılan Battle of Bywater savaşından sonra Frodo ve Saruman yüzleşmiş, Saruman Shire’dan sürülmüştür. Fakat Saruman Shire’ı terk edemeden Grima Solucan, Dil Lotho’yu öldürdüğü gibi Saruman’ı da öldürmüştür.

 

7. Kitabın Yazımı

7

Tolkien Yüzüklerin Efendisi’ni yazmaya 1937 yılında başlamış. Başlangıçtaki düşünce Tolkien’in çocuklar için yazmış olduğu Hobbit’in devamı olmasıydı. Fakat bu eser bir başyapıt haline gelecekti. Yazımı tam 12 yıl sürmüştür!! Bu sürecin büyük bir kısmı da 2. Dünya Savaşı zamanına denk gelir. Tolkien’e yazım sürecinde oğlu da yardım etmiştir. Yazarın el yazmaları kaç sayfadır sizce? Hazırsanız söylüyorum… Yaklaşık 9.250 sayfa! Olur da bir gün yolunuz düşerse Marquette Üniversitesi’nin Special Collections and University Archive kısmında bu el yazmalarını görebilirsiniz.

 

8. Elf Gözlerinden Kaçan Elf Özellikleri

82

Elfler boyut olarak insanlarla aynı gibi görünürler fakat insan ırkının tam tersine çok hafiftirler. Öyle ki gerek filmde gerekse orijinal hikayede kar üstünde yürüyen Legolas kara batmaz. Hobbit filmindeki yere düşen yapı parçalarından seke seke yukarı çıkması da bundan kaynaklı olsa gerek.

 

9. Sauron

9

Filmde Sauron denince akla gelen ilk şey büyük kırmızı gözdür şüphesiz. Hikayeye göre kırmızı göz Sauron’un simgesidir. Sauron kendi bedenine sahiptir fakat tam gücünde değildir bu yüzden de kendisini dışarıya göstermez, tam gücüne ulaşmadan kalesinden çıkmaz. Yüzüğü bu kadar çok istemesinin temel sebebi de eski gücünü tamamen toplamaktır.

 

10. Evrenden de Öncesi

10

Sauron, Saruman, Gandalf ve Balrog aynı türden ruhlara sahiptir. Maiar diye geçer hikayede. Bu ruhlar evrenin kendisinden bile daha önce yaratılmıştır!

 

11. Mordorda Hava Durumu

11

Mordor filmde resmedilişine bakınca sağında solunda alevler olan sıcak bir yer gibi görünür. Aslında Mordor soğuktur. Hikayede Frodo ve Sam Doom Dağı’na doğru yol alırken titreyerek ilerledikleri defalarca belirtilmiştir.

Yazar: serkaniyidemir

Buna da bakın

22 Ağustos: “Ölmeme Günü”nün Sonu

26 Mart 1981, Turgut Uyar’ın masaya söylediği o rakı… Ve “Ölmeme Günü”nün başlangıcı… Aralarında Turgut …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir