Anasayfa / Tüm Kategoriler / Etkinlikler / SALT Ulus’ta Bir Gün

SALT Ulus’ta Bir Gün

Ulus metrosu ve dolmuş duraklarına 5 dk yürüme mesafesinde, iki katlı küçük ama misafirperver bir bina olan SALT Ulus; sergilerden kitap takaslarına, sanatçı söyleşilerinden film gösterimlerine bir çok etkinlikle Ankaralıları sanata doyuran bir merkez.

ODTU VT Dreamstalk ekibi olarak geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiğimiz bu güzel yapı, 2013’ten beri sanatseverleri ağırlıyor. Biz de, ziyaretimiz esnasında güncel olan sergilerde Emre Hüner ve Joanna Rajkowska’a ait eserleri inceleme şansı bulduk. Aynı zamanda  Aslı Alpar ile “hayaller” ve “sanat” üzerine güzel bir sohbet gerçekleştirdik.

SALT Ulus, aslında ziyaretçilerini eserlere bakıp “güzelmiş” deyip geçmektense, üzerine düşünmeye ve sorgulamaya teşvik ediyor.  Eserin herkeste çağrıştırdığı duygular farklı olmasına karşın, biz bazı öne çıkan eserleri ve yorumları burada derledik. İyi okumalar!

ulus1

 

WEAKNESS
Joanna Rajkowska, Weakness [Zayıflık], 2016, Çeşitli Materyaller üzerine Neon

                                                        ulus2

Herkesin kendiyle ilgili öne çıkarmaktan çekinmediği, sürekli bahsettiği özellikleri vardır. Özellikle politikacılar, veya ünlüler, bunları bağıra bağıra söylerler. Cimri bir kişi cömertliği, yalancı bir kişi dürüstlüğü övmekten çekinmez, değil mi? İnsanların adeta neon lambalarla göstermeye çalıştığı özellikleri, aslında zayıflıklarının bir parçası değil midir? “WEAKNESS” bunu gösteriyor bize. Bir başka anlamdan bakarsak da,  insanların zayıf yönlerini de kabullenmesinin doğalığını vurgulayarak, “zayıflık” diye parlıyor.

ERROR
Joanna Rajkowska, Error [Hata], 2016, Çeşitli Materyaller üzerine Neon

                                                                  ulus3

ERROR eseri de WEAKNESS’in karşısında bekliyor bizi. Hayatın vazgeçilmez bir parçası olan “hata yapmanın” kaçınılmazlığını vurguluyor.

FLATLINE

Joanna Rajkowska, Flatline [Düz Çizgi], 2016, Çeşitli Materyaller üzerine Neon

                                                                  ulus4

Gördüğümüz düz çizgi; oldukça pürüzsüz, göz alıcı ve mükemmel. Ancak bir o kadar da yapay. Arka planda ise kürk bir parça görüyoruz. İçeriye eğimli yapısından dolayıüç boyutlu bir görünüm, bir mekan algısı sunuyor. Kürkün doğal yüzeyi üzerinekeskin bir hat olarak etki eden neonu görüyoruz. Bu iş yapay ve doğal arasındaki gerilimi yansıtıyor.

Emre Hüner ve Joanna Rajkowska’nın birbiriyle diyaloğa giren işleri SALT Ulus’ta bir araya getirilmiş iki solo sergiden oluşuyor. Bu, açılışta birlikte bir konuşma gerçekleştiren her iki sanatçının da Ankara’daki ilk sergisi.:

ulus5

Joanna Rajkowska, Props found at Zazadin Han [Zazadin Hanı’nda buluntu dekor],XI, 2009, Żak | Branicka, Berlin ve l’étrangère, Londra izniyle

ulus6

Emre Hüner, The Shrine of the Post-Hypnotic XX [Hipnoz Sonrası Mabedi XX] 2012, Sanatçı ve Rodeo, Londra izniyle

Emre Hüner’in sergideki işleri genellikle modern sanayinin çürümeye yüz tutmuş yapıları ve arkeolojik yapılar ile distopik diyarlara gönderme yapan kağıt üzerine mürekkep çizim,  seramik ve metalin birleştiği heykellerden oluşuyor.

Siz de ilham aldıysanız ve sanat aşkınız nükset, SALT Ulus’u ziyaret etmekte gecikmeyin! Şu günlerde SALT Ulus, Zeyno Pekünlü’nün davetlisi olduğu 22’nci Gezici Festival döneminde, sanatçının Ankara’daki ilk sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi 7 Ocak’a kadar ziyaret edilebilir.

Sanatla kalın!

Merve ERZİNCAN

Buna da bakın

image4_576x1024

Lavanta Kokulu Köy

Lavanta Kokulu Köy Son iki yıldır adını çok duyduğumuz lavanta tarlalarını biz de gezelim dedik. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir