Anasayfa / Tüm Kategoriler / Teknoloji / Sanal Dünya ve Tipoloji: Bartle

Sanal Dünya ve Tipoloji: Bartle

Saklambaç, yerden yüksek; satranç, tavla, batak… Düşünceleriyle bile insanın vaktini hoş geçirmesini sağlayan bu eğlenceli aktivitelere oyun diyoruz. Peki ya oyun günümüzde sadece bunlarla mı sınırlı? Günümüz dijitalleşen dünyasında her kavram gibi oyun kavramı da şekil değiştirip bambaşka bir boyuta geçti. Eskiden oyun olarak aklımızda yer edinen çoğu unsur tarih oldu. Artık oyun denildiğinde aklımıza önce telefonumuz ve bilgisayarımız geliyor. Bu değişimle beraber oyunun hayatımızdaki önemi ve konumu da farklılaştı. Çoğu insan için hala basit bir anlam ifade etse de günümüzde oyun kavramına bizlerden fazla anlam yükleyen birileri var: oyuncular.

 

Yazımızda oyuncu dünyasının en derin insanlarını yani MMORPG (Massive Multiplayer Online Roleplay Game) oyuncularını analiz eden ve sınıflandıran bir testi sizle paylaşıyoruz. Oyun dünyasından ne kadar uzak olursak olalım bu test aslında sosyal yapımızın temel taşlarının bizi sanal dünyada da nasıl etkilediğini anlamamıza yardımcı oluyor.

Oyuncuların önemli bir kısmı hayatlarının bir bölümünü “Çok Oyunculu Çevrimiçi Rol Oyunları”na (MMORPG) ayırmış; hatta bazıları bu oyunlarla yatıp kalmış, oyunlarda dostluklar kurmuş, kendilerini bu sanal dünyada kaybetmişlerdir.

 

Yazımızın konusu olan Bartle Psikolojik Oyuncu Testi, bu tarz oyunları oynayan oyuncuları yatkınlıklarına göre sınıflandırmak için Erwin Andreasen ve Brandon Drowley tarafından 1999-2000 yıllarında Bartle’in taksonomisi üzerine tasarlanmıştır.

MMORPG endüstrisinin öncülerinden biri olan Richard Allan Bartle tarafından yapılan analize göre sanal dünyadaki oyuncu tipleri dörde ayrılabilir: ödül avcıları, kaşifler, sosyal oyuncular ve katiller. Kendi içlerinde harmoniye sahip olan bu tiplerin etkileşimleri gerçekten ilgi çekicidir. Bir oyunun devamlılığı için her tip farklı bir rol oynar, herhangi birinin baskınlığı oyun için bir tehdittir.

Görsel: Richard Bartle, 2011

Farkında olmasanız da siz de bu tiplerden birine yatkınsınız, gelin hep beraber tipleri inceleyelim!

Not: (Bartle testi oyuncuları tek bir tiple kısıtlamayı hedeflemez, aksine 30 rastgele soru sonucunda toplam %200’luk bir oranla testi uygulayan kişiyi sınıflandırır. Örneğin, testi yapan bir kişi %100 katil, %50 sosyal oyuncu, %40 ödül avcısı, %10 kaşif çıkabilir.)

Görsel sonucu

Ödül avcıları: Ödül avcılarının tek dertleri sıralamaları ve arkadaşlarının sahip olamadığı başarılardır. Sanal vitrinlerini kupalarla doldurmayı, arkadaşlarına oyunda ne kadar ilerlediklerini göstermeyi çok severler. Bartle testine göre oyuncuların %10’u ağırlıklı olarak ödül avcısıdır. Ödül avcılarını tespit etmek sandığınızdan daha basittir, onlara kimsenin ulaşamayacağı bir hedef koyun ve seyrin keyfini çıkarın.

 

Kaşifler: Kaşifler yeni şeyler görmek, bilinmeyenleri keşfetmek isterler. Onlar için puanlar ve ödüller önemli değildir. Onlar için ödül, bilinmeyene yapılan yolculuktur. Kaşifler için tekrarın anlamı yoktur, onlara kilidi açılmamış bir bölgeyi veya çözülmesi gereken bir gizemi gösterin yeter. Çoğu oyuncuya saçma gelen bu unsurlarda, kaşifler heyecanı ve tutkuyu bulur, Kaşifler ağırlık olarak oyuncuların %10’luk kısmına aitlerdir. Oyunun içinde bahsedilen unsurlar yer alıyorsa anlayın ki onların dilinden konuşuyorsunuz.

 

Sosyal Oyuncular: Oyun oynayanların %80’lik kısmı oynayan diğer oyuncularla etkileşime geçmekten hoşlanan sosyal oyunculardan oluşur. Sosyal oyuncular kendi başlarına yapabileceklerinden daha büyüğünü başarmak için diğer oyuncularla iş birliği içinde olmaktan mutluluk duyarlar. Facebook oyunu tarzındaki oyunlar, sosyal oyuncumuza hitap eden oyunlardır. Sosyal oyuncumuz, ekstra gübre için başkasını tarlasını sulamaktan çekinmez. Yorucu bir iş gününün sonunda, birbirlerinin tarlasını sulamak isteyen kişiler oyun sayesinde arkadaş olabilirler. Sosyal oyuncular için ne olursa olsun birlik olmak mantıklıdır. Sosyal oyuncular arasında rekabetin olmaması onların zayıf halka oldukları anlamına gelmez, unutmayın birlikten kuvvet doğar.

 

Katiller: Oyun dünyasının acımasız ve kana susamış oyuncuları, onlar da ödül avcıları gibi sıralamalardan ve başarılardan zevk alırlar, fakat katilleri ödül avcılarından ayıran nokta katillerin diğer oyuncuların kaybetmesini izlemekten aldıkları keyiftir. Katiller rekabetçi oyunculardır ve kazanmak onları motive eder. Onlar oyunda en iyi olmak isterler ve bunun tek yolunun oyundaki herkesi yenmek olduğunu düşünürler. Bu oyuncu tipinin yaygın olduğunu düşünebilirsiniz fakat Bartle’a göre oyuncuların sadece %1’i katildir.

 

Peki senin sanal evrende rolün ne? Bartle testini hemen çöz ve öğren!

http://matthewbarr.co.uk/bartle/

 

`Bartle’s taxonomy` hakkında detaylı bilgi için,

http://mud.co.uk/richard/hcds.htm

Yazar: emrepalaz

Buna da bakın

sosyal-medya

SOSYAL MEDYA TRENDLERİ

Gelişen teknoloji ve elimizden düşmeyen akıllı telefonlar sayesinde sosyal medyayı kullanmak hepimiz için kaçınılmaz oldu. …