Anasayfa / Tüm Kategoriler / Biliyor Muydunuz? / SOSYAL MEDYA TRENDLERİ

SOSYAL MEDYA TRENDLERİ

sosyal-medya

Gelişen teknoloji ve elimizden düşmeyen akıllı telefonlar sayesinde sosyal medyayı kullanmak hepimiz için kaçınılmaz oldu. Her gün, hatta günde birden fazla sosyal medya platformlarından arkadaşlarımızın, hayranı olduğumuz ünlülerin, fenomenlerin hayatlarını kontrol ediyoruz. Ama bir döngü halinde hep aynı şeyler yaşanıyor. Belli bir akım herkesi etkisi altına alıyor, yayılıyor, hayatımızın her alanına giriyor ve bu akımı her yerde görmekten bıkıyoruz. Sonra da akım bitiyor.

Örneğin yaz tatilinin gelmesiyle artan “story” paylaşımlarında “boomerang”ı çok sık görüyoruz ve görmeye de devam edeceğiz gibi duruyor.

287709227_tn30_0

Bundan birkaç ay önce 3 köşeli stres çarkı diye bir şey çıktı. Çocukların çok sevdiği bu oyuncağı onların elinde görmek tabi ki bizleri tatmin etmedi. Videolar çekildi, yetenekler sergilendi ve “keşfet sayfamızın” ana unsuru oldu.

Snapchat-Filters-PNG-Clipart

Yüz filtrelerini de unutmamak lazım. 2015’in sonlarına doğru hayatımıza giren ve hala popülerliğini koruyan bu filtreler sayesinde  köpeklerden tutun da sosise kadar her türlü şekle, şemale girdik.

2016’nın yaz aylarında ise sayfalarımız “slime videoları”dan geçilmiyordu. Slime yapma, onu şekillere sokma, renk karıştırma… Uzunlu kısalı binlerce video vardı.

Ara ara da meydan okumalar “challenge” çıkıyor. İşte o zaman herkes buna katılmazsa olmaz. Çok komik görüntüler de ortaya çıkıyor, eğlenceli olmadığını söylemek haksızlık olur. Çirkin suratla poz verme, dudakları davul gibi şişirip öz çekim yapma, yüksek binaların üstünde akrobatik hareketler yapma, sabit durarak (cansız manken taklidi yaparak) video çekme, artık eskide kalmış olsa da Harlem Shake şarkısıyla saçma ama yaratıcı danslar etme ve daha niceleri.

s-06d1b85a5a3164d6f732c40a1a4a592b9df551fb

Evet bunları eğlenmek için yapıyoruz ama meydan okuma videolarının en önemlisi ve en ses getireni #icebucketchallenge ‘tı. Diğer bir  deyişle buzlu suları kafamızdan aşağı döktüğümüz videolarda, asıl amaç eğlenceli bir an yaşamaktan ziyade ALS denilen hastalığa dikkat çekmekti ve bu akım sayesinde dünya çapında 40 milyon dolardan bağış toplandı.

17cb7475251242f060931a851ed3aaee

 

Her geçen gün sosyal medya trenleri yenileniyor, çoğalıyor telefonlarımız elimizde olduğu sürece böyle de devam edecek. Umarız ki bu akımlar bir nebze de olsun toplumlara farkındalık kazandırabilecek, bilinçlendirebilecek ve yarar sağlayabilecek nitelikte olur çünkü gördüğünüz gibi sosyal medyanın gücü yadsınamayacak derecede büyük.

Yazar: edayaren

Buna da bakın

Etik-1024x768

Ahlak Kavramı

“(İnsan ahlaki bir varlıktır) ifadesi, yalnızca insanın ahlaki davranabildiğini anlatır, yoksa sadece onun ahlaki bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir