Anasayfa / Tüm Kategoriler / Biliyor Muydunuz? / Spor Yapmak İçin 5 Neden

Spor Yapmak İçin 5 Neden

Sene 2012 ve benim lisede okuduğum sıralar… Tombul mu tombul, arkadaşlarının eğlence kaynağı, üzerinden yüzlerce espri dönen koca bir 95 kiloydum. Eee ne var bunda demeyin lütfen. 1.82 boya sahip birine göre oldukça yüksek bir sayı bu. Liseli her çılgın gibi biz de saatlerce top oynardık bahçede ve terden hastalanana kadar, yüzümüz kapkara olana kadar oynamaya devam ederdik. Yine top oynadığımız günlerden birinde öyle bir düştüm ki. Gözümü açtığımda hiçbir şey hissetmiyordum ve yanımda onlarca insanla beraber telaşla yanıma gelmiş babam vardı. Hastaneye gitmemiz gerek farkındayız ama beni taşıyacak cesarete sahip insanlar lazım. Neyse oraları hızlı geçiyorum. Zor bela hastaneye gittik. Bileğim burkulmuş. Ama nasıl! Doktor kırılsa daha iyiydi dedi. Alçıya aldılar, eve götürün dinlenmesi lazım dedi doktor. Eee iyi yatıp dinleneceğim ama bir sıkıntı var. Evimiz 3. katta, binada asansör yok ve bu sefer beni taşıyacak arkadaşlarım da yok. Zavallı babam :). Tek başına beni yukarı taşımak zorunda kaldı. Eve girdiğimizde yarım saat kendine gelemedi ve hayatımı değiştiren o cümleyi kurdu. ‘Şu haline bak, taşıyamıyoruz bile seni. Tüm bu sakatlıklarının, hastalıklarının sebebi de kiloların. Muhakkak kurtul şunlardan artık!’. Tabi bu o cümlelerin en kibarlaştırılmış haliydi :). İşte beni sporla tanıştıran ve aslında hayatımı değiştiren hikaye kısaca bu şekildeydi. Hadi gelin şimdi de sporun bizim için ne kadar önemli oluğunu birlikte değerlendirelim.

 

Madde 1: Sağlıklı ve fit bir vücut!

Çok değil haftada 3 ila 4 gün arasında rutin hayatınızdan da ödün vermeyecek şekilde spor yaparak hem sağlıklı hem de cidden insanlar tarafından beğenilen bir vücuda sahip olabilirsiniz. Yüzebilirsiniz, koşabilirsiniz, bisiklete binebilir ya da bir spor salonuna üye olup ağırlık çalışmaları yapabilirsiniz. Tabi bunları yaparken beslenmenize dikkat etmeyi de unutmayın :).

1

Madde 2: Az stres çok özgüven!

Araştırmalara göre düzenli egzersiz yapmak vücutta serotonin (mutluluk) hormonunun salgılanmasına, bu da insanların kendini daha enerjik ve mutlu hissetmesine sebep oluyormuş. Siz de düzenli egzersizle enerjinizi ve odağınızı doğru kanalize ederek stresinizden kurtulabilir, bunun aksine kendinizi daha mutlu ve huzurlu hissedebilirsiniz. Tabi düzelen fizikle birlikte özgüveniniz de bir hayli yükselecektir.

özgüven ile ilgili görsel sonucu

 

Madde 3: Disiplin!

Bu kadar yoğunluğumun arasında spora nasıl vakit ayırayım? “Bir gün gitsem ertesi gün gidemem. Diğer hafta kesin başlıyorum!” gibi şehir efsanesi cümleleri bir kenara bırakın. Sporu hayatınızın merkezi değil bir parçası yapın ve göreceksiniz ki spora başladığınız zaman artık hayatınız daha düzenli hale gelecek. Dakik olacak ve işlerinize daha motive şekilde koşturacaksınız.

3

Madde 4: Sosyallik!

Spor yapmak insanlarla pozitif ilişkiler kurmanıza yardımcı olur. İş hayatınızda ya da sosyal hayatınızda yükselen özgüveninizle birlikte daha sağlıklı ilişkiler kurabilirsiniz. Hele ki takım sporları yapıyorsanız yeni insanlarla tanışabilir belki de uzun yıllar devam edecek dostluklar kurabilirsiniz.

4

Madde 5: İştah!

Düzenli egzersiz yapan insanlarda genel bir yanılgı almış başını gitmekte. “Spor yapıyorsan istediğini ye abi; ne olmuş sanki yakarsın zaten!” Arkadaşlar sakın :). Tüm bu güzellikleri elde ederken sağlıklı beslenmeyi ihmal etmeyelim. Yediklerimize, içtiklerimize dikkat edelim. Arada kaçamaklar elbette olur ama daha çok sağlıklı besinlere yönelirsek iştahımız da artar ve bu şekilde sağlıklı beslendiğimiz gibi fazla fazla da yiyebiliriz. 🙂

5

Düzenli egzersiz yapmanın faydalarından birkaçını sizin için yazdım ve spor yaparak 2 sene içerisinde ne kadar yol aldığımı görmeniz adına değişimi gösteren bir fotoğraf koydum. Umarım beğenir ve hâlâ spora başlamadıysanız harekete geçmek adına kendiniz için bir neden bulursunuz. Unutmayın aklınızdan geçirdiğinizde değil uyguladığınızda başarılı olursunuz. 🙂

1536412860619

 

   Güçlü kalın!

Yazar: cemm

cemm

Buna da bakın

22 Ağustos: “Ölmeme Günü”nün Sonu

26 Mart 1981, Turgut Uyar’ın masaya söylediği o rakı… Ve “Ölmeme Günü”nün başlangıcı… Aralarında Turgut …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir