Anasayfa / Tüm Kategoriler / Etkinlikler / SteamWIN ile bir gün

SteamWIN ile bir gün

13 Mayıs 2016

(Soldan sağa Reyyan Ayfer, Kezban Yılmazbilek, Seda Yalçın, Melek Pulatkonak, Harika Yalaza, Esra Köktaş Adıgüzel) -Bilge Demirköz fotoğrafta bulunmamaktadır.

Karşınızda muhteşem 7 kadın ile Steamwin! Peki yolum onlar ile nasıl kesişti? Kadınlar, başarı ve bilim. Bu üç kelimenin aynı cümlede kullanılması beni cezbetti. Dedim ki olmalıyım orada. Aslında sadece bilim de değil.

Bu tarz etkinlikler bittiğinde birden çırılçıplak kalıyorsunuz. Dikkatlice çevrenize ve içinize bakmaya çalışıyorsunuz ve kendinize gururla şu cümleyi fısıldıyorsunuz : Ben de yapabilirim. Ama boş bir özgüven değil bu. Gerçekten, ben de yapabilirim. Ben de bu kadar istekli olursam, ben de eğer hiç pes etmez ve hep denersem evet, ben de yapabilirim.

Kısaca konuşmalardan bahsedecek olursam “Neden üst düzeylerde olan kadın sayıları az?” sorusunun üzerinde durduk. Neden erkekler zaten bizi engellerken kendi hemcinslerimize de bu engeli koyuyoruz ki? Gerçekten bir şeyler değişmeli. Bilge Hanımın rakamlarla da ifade ettiği gibi durum facia. Ama onlar bir şeyleri değiştirme aşamasının bir parçası olarak ellerinde mikrofon karşılarında biz vardık. Ve işte o karşılarındaki bizler de zinciri halkası olarak değişimi tamamlamalıyız.

“Neden?“Sorusunun sınırlayıcılığından kurtulup, “Neden olmasın?” dedik. Mesela neden kadın yönetici sayısı daha fazla olmasın ki? Kimsenin mantıklı bir cevabı olabileceğini de düşünmüyorum.

“Tutkularınızın peşinden gidin” dedik. Ne yaparsan yap zevkle yap ve bu zaten iyi yapmaya götüren yol olacak bizi. Maalesef kadınlar olarak zekamızı ispatlamalıyız ve ispatı en iyi yapabilecek formüldü bu.
Kadınların aslında mühendis olabilmek için birçok özelliğinin iyi olduğundan bahsettik. Ne yalan söyleyeyim biraz övülmek fena olmadı. Ardından zorunda kaldığımız şeylerden de bahsettik. Ama bu zorluklar aslında bizi gelişime iten bir etken de.

Harika Hanım bilişim ve kadın dedi.

Gittigidiyorun iki prensesi bize teknik süreçlerden bahsetti.

Boşa kalan tüm zamanlarda da network geliştirdik. Yani geleceğin önemli kadınlarını şimdiden birbirine tanıtmış olduk.
Özetle sadece havayı soluyarak, orada bulunduğum her saniyeden kendi gelişimim için bir şeyler öğrendiğim bir etkinlikti. Bir sonraki etkinlikte görüşmek üzere.

Daha detaylı bilgiler edinmek için aşağıdaki sayfaları takip edebilirsiniz.

https://m.facebook.com/binyaprak/
https://m.facebook.com/TurkishWINners/
https://m.facebook.com/VTWomeninBusiness/

Betül AHISKALI

Yazar: betulahiskali

Buna da bakın

hjköç

Ters bir yön: Şair Nef’i

Asıl amacım bir biyografi yazısı yazmak olmasa da Şair Nefi’nın hayatı hakkında kısaca bilgi vermek …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir