Anasayfa / Tüm Kategoriler / TARİHTE ENGELLERİ AŞMIŞ 10 ÜNLÜ İSİM

TARİHTE ENGELLERİ AŞMIŞ 10 ÜNLÜ İSİM

Hepimiz karşımıza çıkan engellerden şikayet eder, aslında çok şanslı olduğumuzu unutarak sızlanırız.Bunları elimizden geldiğince sizlere hatırlatmak ve tarihte engelleri aşmış bu 10 ismin ilham verici hikayelerini sizinle paylaşmak istiyoruz.Umarız birilerinin hayatlarına dokunabiliriz.

1. Ludwig van Beethoven124-beethoven

 

Ünlü besteci Beethoven 40’lı yaşlarının sonlarına doğru tamamen sağır olmuştur. Bu dönemden sonra sağırlığı müzik yaşamını hiçbir şekilde etkilememiştir. Hatta hepimizin çok iyi bildiği 9. senfoniyi sağırlık döneminde bestelemiştir. Beethoven’in hayatı bize insanın isterse işitme engelli olmasına rağmen besteler yapabileceğini ve bu alanda dünyaca tanınan eserler verebileceğini göstermektedir.

 

2. Eli Bowenhqdefault

 

Eli Bowen’ın ayakları beline bitişiktir, bir başka deyişle bacakları olması gerekenden çok daha kısadır fakat bu engeline rağmen Eli Bowen kendini akrobasi alanında geliştirir ve başarılı olur. “Bacaksız Akrobat” olarak Avrupa turnesine çıkar ve kısa zamanda bütün dünya onu tanır hale gelir.1924’te dünyanın en meşhur akrobatı olarak hayatını kaybeder.

 

3. Erik Weihenmayer

erik-icefall

 

Görme engelli Erik Weihenmayer, ülkesinde öğretmenlik ve güreş antrenörlüğü yapmaktaydı. Adını tarihe ilk olarak 2001 yılında Everest’e tırmanması ile kazıdı.Böylece dünyanın en yüksek zirvesi olan Everest’e tırmanan ilk görme engelli kişi oldu ancak bununla yetinmedi. Hong Kong, İsviçre, Tayland ve Şili’de dünyanın en yüksek zirvelerine tırmandı. 2008 yılında 7 kıtanın da en yüksek zirvesini görebilen dünya çapında bir sporcu oldu.

 

4. Jim Abbott

Jim-Abbott-700x467

Doğuştan sağ eli olmayan Jim Abbot, küçüklüğünden beri severek oynadığı beyzbolda profesyonelliğe yükseldi. Lisedeki okul takımıyla eyalet şampiyonasında çeyrek final oynadı. Ardından 1985 yılında kolej takımına seçildi ve Michigan Üniversitesi beyzbol takımı formasıyla 1987 yılında Sullivan ödülünü alarak yılın en iyi amatör sporculuğuna kadar yükselen Jim, ertesi yıl olimpiyatlarda ülkesine bir altın madalya kazandırdı.

 

5. Dave Heeleyg4gkj

Dave Heeley, 20’li yaşlarından beri kademeli görme zorluğu çekmekteydi, ilerleyen yıllarda görme yetisini tamamen kaybetti fakat çok sevdiği spordan vazgeçmedi. Heeley, 50 yaşında 7 kıtada 7 günde koşulan Seven Magnificent Marathons da yarıştı. Falkland Adaları, Santiago, Los Angeles, Sidney, Dubai, Tunus, ve Londra’da yapılan yarışlara Dave Heeley’e görme engelliler için özel olarak eğitilmiş köpekler eşlik etti. Dave Heeley bu maratonu bitirebilen ilk görme engelli sporcu oldu.

 

6. Edison

thomas-edison-iç

İşitme engelli olan Edison hayatı boyunca bunu avantaja çevirmeyi başarmış bir başka isimdir. İşitme engelli olması onun yalnız kalarak yeni icatları için düşünmesine ve kendini geliştirmesine sebep olur. 2500 e yakın  buluşun  patentini  almıştır. Gramafonun da mucidi olarak bilinir.

 

7. Gerald Metroz

gerald3

Bir trafik kazası sonucu iki bacağını da kaybeden Metroz ,on dört yaşında buz hokeyi kaleciliği yaptı. Klasik çalmayı öğrendi. İlerleyen yıllarda tekerlekli sandalyede tenise başladı.1996 yılında İsviçre Mili Takımında Olimpiyat Oyunlarına katıldı.

 

8. Helen Keller

helen-keller-2

Hem sağır, hem dilsiz ve hem de kör olan yazar Helen Keller, görme engelli olmasına rağmen engelsiz insanlardan daha fazla kitap okumuş, hayatı boyunca diğer duyularını kullanarak yaşamı tanımaya çalışmış ve on kitap yayınlamıştır. Hem yazmış, hem konuşmuş ve herkese umut aşılayan konuşmaları ile destek olmuştur. Bu konuşmalarını da işaret dili ile yapmıştır.

 

9. Eşref Armağanesref-armagan-resimleri1

Doğuştan görme engelli ressam Eşref Armağan Amerika ve Avrupa’da sergiler açtı ve Amerika eski başkanlarından Clinton’ın da portresini yapmıştır. Menajeri ile gittiği ülkelerde uluslararası ün kazanan Eşref Armağan’ın beyin yapısı Harvard Üniversitesi’nde incelenmiş ve görmediği halde nasıl resim yapabildiği bilimsel çalışmalara konu olmuş değerli bir sanatçımızdır.
10. Bocelli

andrea-bocelli-1351610088-view-0 (1)

Çocuk yaşlarda futbol oynarken geçirdiği bir kaza sonucu iki gözünün de görme yetisini kaybeden Bocelli ailesi tarafından müzik yeteneği keşfedilerek yönlendirilmiş, çeşitli müzik aletlerini çalmayı öğrenmiştir. Üniversite çağına geldiğinde Pisa Üniversitesi Hukuk Fakültesinden okumuş ve mezun olmuştur.Müzik yaşamını başarıyla sürdürmeyi seçen sanatçı birçok önemli isimle ve önemli eserlerde isminden söz ettirmiş ve kısa zamanda uluslarası alanda ün kazanmıştır. Aynı zamanda kendine ait çıkardığı bir çok albümü ve günümüzde hala dinlenen parçası bulunmaktadır.

 

Yazar: ireemeekiz

Buna da bakın

hjköç

Ters bir yön: Şair Nef’i

Asıl amacım bir biyografi yazısı yazmak olmasa da Şair Nefi’nın hayatı hakkında kısaca bilgi vermek …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir