Anasayfa / Tüm Kategoriler / Biliyor Muydunuz? / The Woz, Wonderful Wizard of Woz ya da iWoz

The Woz, Wonderful Wizard of Woz ya da iWoz

Apple denince aklınıza kim geliyor?

Tabiki Steve Jobs. Peki ama Steve tek başına mı kurmuştu?

steve_wozniak

Takvimler 11 Ağustos 1950’yi gösterdiğinde Polonya kökenli bir ailenin Kaliforniya’da dünyaya gelen oğulları, 1970li yıllardan itibaren dünyayı değiştirecek yazılımsal devrimin temellerini atacaktı.

Üniversite öğrenimini Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de tamamlamak yerine ileride kendisini dünyaca ünlü yapacak ve benim bu yazıyı yazmama sebep olacak Apple1’i tasarladı. Apple1’in tasarlanış amacı piyasaya sürülmek değildi; Wozniak, tasarımı sadece Kaliforniya’daki Ev Yapımı Bilgisayar Kulübü’nü etkilemeye çalışmak için tasarlamıştı.

Wozniak o sıralar HP’de çalışırken Steve Jobs staja gelmişti ve Jobs’un fikri iki muhteşem Steve’i bir araya getirdi. Fikir “bilgisayarı tümüyle bir araya getirilmiş biçimde satışa çıkarmak”tı. Wozniak başta şüpheli yaklaşmıştı ancak Jobs başarılı olamasalar da en azından torunlarına kendi şirketlerini kurduklarını söyleyebileceklerini söyleyerek Wozniak’ı ikna etti.O dönem ellerinde ne kadar değerli eşyaları varsa sattılar ve 1300 dolar kazandılar ve 1 Nisan 1976’da Apple’ı kurdular.

2BF7F6F900000578-3222400-Mr_Jobs_left_and_Mr_Wozniak_met_in_1971_when_they_were_introduce-a-5_1441371031295

Ürettikleri ilk bilgisayar tam olarak tutmasa da 2. üretimleri Apple II ile piyasaya isimlerini duyurdular. Bunun sonucunda ise günümüzdeki Apple şirketi gün geçtikçe büyümeye başladı.

Takvimler 6 Şubat 1987’yi gösterdiğinde yani şirketin kuruluşunun 12. yılında Wozniak, Apple’daki görevinden ayrıldı. Ayrılmasına rağmen maaş almaya ve hissedarı olmaya devam etti. 5 Ekim 2011’e yani Steve Jobs dünyaya gözlerini yumana kadar aralarındaki bağı hiçbir zaman koparmadı.

steve-wozniak-small-320x320

Wozniak, Apple’ın yanı sıra sayısız başarıya imza attı. Bulabildiğimiz kadarı bunlar:

 • 1985 yılında Wozniak, dönemin A.B.D. Başkanı Ronald Reagan’dan “National Medal of Technology” (Ulusal Teknoloji Madalyası) ödülü aldı.
 • 1987’de riskli bir girişim olan C.L. 9 isimli şirketi kurdu ve ilk “evrensel” TV uzaktan kumandasını geliştirip piyasaya sundu.
 • Wozniak ögretmenliğe başladı. Beşinci sınıf öğrencilerine ders verdi ve eğitim alanında hayır işlerinde çalıştı. Apple’dan ayrıldıktan sonra, yaşadığı bölgedeki okullarda teknoloji geliştirme programları için bütün mali destek ve teknik yardım sağladı. ABD’de iki festival düzenlemek için kurduğu Un.U.Son. (Unite Us In Song) (Şarkımıza Katıl) isimli organizasyon şimdi daha çok eğitim ve yardım amaçlı projelerini gerçekleştirmek için çalışmaktadır.
 • Aralık 1989’da Kolorado Üniversitesi Wozniak’a Mühendislik alanında Fahri Doktorluk Unvanı verdi.
 • 1997’de “Computer History Museum” Bilgisayar Tarihi Müzesi üyesi ilan edildi.
 • Wozniak “Children’s Discovery Museum of San Jose”(San Jose Çocuklar için Keşif Müzesi)’nin kuruluşunda en büyük katılımcı ve destekçi oldu. Müzenin önündeki caddeye “Woz Way” adı verilerek onurlandırıldı.
 • 2000 yılının Eylül’ünde “National Inventors Hall of Fame” (Ulusal Mucitler Onur Salonu)’na alındı.
 • 2001’de “Wheels of Zeus” (WoZ kısaltmasıyla bilinen) şirketin kurucu ortağı olarak “sıradan insanlara günlük nesneleri bulmaya yardımcı” olacak kablosuz GPS teknolojisi geliştirmeye başladı.
 • 2002’de yeni bir telekomünikasyon teknolojileri girişimi şirketi olan “Ripcord Networks,Inc.”in yönetim kurulu’na girerek, hepsi birer eski Apple çalışanı olan Ellen Hancock, Gil Amelio, Mike Connor ve “Wheel of Zeus”un diğer kurucu üyesi olan Alex Fielding’le birlikte çalışmaya başladı. Aynı yıl daha sonra Hip Top’u üreten “Danger, Inc.” şirketinin yönetim kuruluna girdi.
 • 2004 Mayıs’ında Dr. Tom Miller tarafından aday gösterildiği, kişisel bilgisayar alanındaki katkılarından dolayı “Bilim Doktorası” S.D. unvanını Kuzey Karolina Devlet Üniversitesi’nden aldı.                 
 • Mayıs 2004’te Kettering Üniversitesi (Flint, Michigan) tarafından Mühendislikte Fahri Doktorluk unvanıyla ödüllendirildi.
 • Nova Southeastern Üniversitesi (Fort Lauderdale, Florida) tarafından “Bilim Doktorası” S.D. unvanını ve Telluride Tech Festivali Teknoloji Ödülünü aldı.
 • 2006’da Wheels of Zeus kapandı, teknoloji şirketleri alıp geliştirmeyi hedefleyen Acquicor Technology şirketini eski Apple çalışanlarından Ellen Hancock ve Gil Amelio’yla birlikte kurdu.
 • Eylül 2006’da Wozniak, Gina Smith’le birlikte yazdığı iWoz: From Computer Geek to Cult Icon: How I Invented the Personal Computer, Co-Founded Apple, and Had Fun Doing It isimli otobiyografisini yayınladı.

 

Kaynakça:

https://www.biography.com/people/steve-wozniak-9537334

https://tr.wikipedia.org/wiki/Steve_Wozniak

http://www.woz.org/

http://www.ensonhaber.com/steve-wozniak-2011-11-16.html

Yazar: yekta

yekta

Buna da bakın

image4_576x1024

Lavanta Kokulu Köy

Lavanta Kokulu Köy Son iki yıldır adını çok duyduğumuz lavanta tarlalarını biz de gezelim dedik. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir