Youtube Tüyoları

Resim 1

İnternet, bilgisayar, sosyal medya, akıllı telefon hayatımızın vazgeçilmezleri olurken bazı siteleri ve mobil uygulamaları doğal olarak her gün mutlaka ziyaret ediyoruz. Bunların en önemlilerinden biri tabi ki Youtube. Bazen sadece bir videoya bakıp çıkacakken farkında olmadan saatler harcadığımız, bazen sadece şarkı dinlemek için bile olsa ziyaret ettiğimiz bir mecra kendisi. Hepimizin bildiği gibi dünyanın en büyük video paylaşım (aslında video barındırma) sitesidir ve 2006 yılında yüksek bir fiyat karşılığında Google’a satılmıştır.

Gelelim yazının asıl amacına. Youtube’u her gün kullanıyoruz, peki Youtube kullanırken hayatımıza kolaylıklar katabilecek bazı uygulamalar ve kısa yollar olduğunun ne kadar farkındayız? Örneğin sadece klavyeyi kullanarak videonun yarısına ilerlemeyi biliyor musunuz? Veya arkadaşınıza bir video gönderirken “35. saniyeye gel bak çok güzel” demek yerine direk o saniyeden videoyu başlatacak şekilde bir link atabileceğinizi? Yakın zamanda internette gezinirken okuduğum bir yazı üzerine böyle bir yazı yazmaya karar vermiştim Kybele için, kısmet bugüneymiş. Yazıda, Youtube’ta bu söylediklerim ve benzeri pek çok şeyi yapabileceğiniz kısa yollar anlatılmış, birkaç tanesini aşağıda sizin için yazdım. Daha fazlasına ulaşmak isterseniz de yazının linkini şöyle bırakıyorum:

http://www.theunknownbutnothidden.com/20-clever-tricks-youtube-no-one-knows/

1. Nasıl GIF yapılır?

GIF’in ne olduğunu bilmeyenler için  sanırım kısaca şöyle söyleyebiliriz; sürekli tekrarlayan kısa video parçaları. Diyelim ki Youtube’ta izlediğiniz bir videonun birkaç saniyelik kısmını çok sevdiniz veya komik buldunuz. Bunu GIF olarak kaydedip arkadaşlarınızla paylaşmanız cidden çok kolay. Videonun URL’sinin başına “gif” harflerini koyarsanız, bu videonun herhangi bir kısmını GIF’e çevirebileceğiniz siteye yönlendirilirsiniz. Başka bir deyişle, hani pencerede sitenin URL’sinin www.youtube.com/birtakimharflervesayilar şeklinde yer aldığı kısım varya, onu www.gifyoutube.com/birtakimharflervesayilar” şeklinde düzelirseniz ilgili siteye geçmiş oluyorsunuz. Sonra da videonun istediğiniz kısmını ayarlayıp o parçayı GIF olarak kaydedebilirsiniz. GIF’iniz arkadaşlarınızla veya soyal medya hesaplarınızdaki takipçilerinizle paylaşılmak için hazır!

2. Videonun tam olarak izlenmesini istediğim anını nasıl gönderebilirim?

Bazen hani arkadaşımızın bir videonun tam olarak 52.saniyesini izlemesini isteriz ya, videoyu gönderip “50. saniyeden başlat zaten anlayacaksın” diye söyleriz, bu yazıyı okuduktan sonra artık öyle yapmanıza gerek olmadığını anlayacaksınız. Videonun ilerleme çubuğunun üzerinde göndermek istediğiniz saniyeyi bulup, sağ tık yapınca önünüze bazı seçenekler çıkacak ve 2. sırada “Geçerli zamana ait video URL’sini kopyala” seçeneğine tıkladığınızda (eğer İngilizce kullanıyorsanız “Copy video URL at current time”) amacınıza ulaşmış olursunuz. 

Resim 2

3. Youtube’ta dinlediğim bir şarkıyı nasıl MP3’e çeviririm?

Her ne kadar Youtube bir video sitesi olsa da, bazen sadece müzik dinlemek için kendimizi Youtube’ta buluyoruz. Beğendiğimiz şarkıları bilgisayarımıza indirmek için pek çok farklı seçenek olsa da, eğer Youtube’ta dinlediğiniz bir şarkıyı kolayca bilgisayarınıza indirmek istiyorsanız şimdi bahsedeceğim yolu deneyebilirsiniz. Peggo.tv sitesine gidip izlediğiniz videonun URL’sini ekranda çıkan ilgili alana yapıştırırsanız, site sizi zaten bu işlem için yönlendirecek.

4. Klavye kısa yollarını nasıl kullanırım?

Video izlerken elinizi fareye götürmeye üşendiniz mi? Hiç sorun değil, çünkü Youtube’ta klavyeyle bazı isteklerinizi kolayca halledebiliyorsunuz. Bunlardan bazıları (ve bence en yararlıları):

K = Durdur/Oynat (Bu işlemi “Boşluk” tuşuna basarak da yapabilirsiniz)

J = 10 saniye geri git

L = 10 saniye ileri git

M = sesi kapat/aç

0 = Videoyu başa al

1-9 = videonun %10luk-%90lık kısmını atla

Bana en ilginç gelen son sırada yazdığım özellik. Eğer videonun tam ortasına gelmek istiyorsanız 5 tuşuna, sonuna gelmek istiyorsanız 9’a basmanız yeterliymiş.

5. Videoyu nasıl indiririm?

İzlediğiniz klibi veya fragmanı bilgisayarınıza indirmek istediğinizi varsayalım. Youtube’ta izlediğiniz videoyu bilgisayarınıza indirmek için pek çok seçenek var. Alıntı yaptığım yazı “en.savefrom.net” diye bir site önermiş, denedim ve gerçekten çok kolay bir şekilde videoyu bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz. İzlediğiniz videonun URL’sini ilgili alana yapıştırmanız yeterli.

Yazar: dicgoren

Buna da bakın

WhatsApp Image 2018-10-22 at 13.47.42

Filmekimi 2018: Bizi neler bekliyor?

Ekim ayı takviminizde yer açın! Belki de güzün en keyifli haftasını yaşatan Filmekimi’ne sayılı günler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir