GenelGündem

Ağustos’22 Bülteni

  Herkese tekrardan merhaba! Yazı neredeyse bitirmiş bulunmaktayız; artık yavaş yavaş yeni dönem için alışverişler yapılıyor, herkes kendini 9 aylık bir sürece hazırlamaya çalışıyor fakat bu süreçte liseye veya üniversiteye yeni geçmiş olanların bir nebze daha heyecanlı olabileceği tahmin ediyorum. Bu yoğunluk ve telaş içerisinde Ağustos ayında yaşanan bazı önemli gelişmeleri kaçırmış olabilirsiniz, bu nedenle sizin için bahsettiğim gelişmeleri derledik. Yazımızın sonunda boş zamanlarını değerlendirmek isteyenlerimiz için tabii ki önerilerimiz bulunuyor. İyi okumalar, keyifli ve bol sanatlı günler dileriz! 

1.Gülşen tutuklandı

Öyle ya da böyle hepimiz Gülşen’in tutuklandığını biliyoruz ve bu olaya neden olan videoyu da izledik. Bu karara hak veren de vardır vermeyen de, zaten halkın fikirlerini sosyal medyadan açık bir şekilde görebiliyoruz. Biz de size bu süre zarfında Gülşen’in eşi ve avukatı tarafından paylaşılan onun son hali ve ifadeleri hakkındaki bilgileri bulduk. İncelemeniz için:

https://www.haberturk.com/gulsen-neden-tutuklandi-imam-hatip-olayi-nedir-gulsen-ne-dedi-soyledi-neden-cezaevine-girdi-ve-ne-oldu-hapiste-ne-kadar-kalacak-3515543-magazin/3

2. Serdar Ortaç’ın hayatı film oluyor

Serdar Ortaç; her yaştan insanın severek dinlediği, şarkılarını ezbere bildiği, yıllardır göz önünde bulunan bir sanatçı. Şimdi ise bu yılları tekrardan beyaz perdede izleyeceğiz. Önceki günlerde röportaj veren Serdar Ortaç : “Önüme bir senaryo geldi, bayıldım. Hayatım film oluyor” dedi, ayrıca kendisini oynayacak oyuncu için “Japon’a benzesin” yorumunu yaptı. Daha detaylı incelemek isterseniz: 

https://www.ntv.com.tr/n-life/magazin/serdar-ortacin-hayati-film-oluyor,-LDybt6zUkiVWLJXwKCStQ

3. Meta, Instagram’da 4,7 milyon takipçisi olan fenomeni yasakladı

Andrew Tate’in dibe batışını hep beraber gördük diyebiliriz. Önce Tiktok’ ta fenomen olan bu konu daha sonra linç hareketlerine dönüştü ve sonrasında ise sosyal medya kurucularının da dikkatini çekti. Meta, politikalarını ihlal ettiği gerekçesiyle Instagram’da 4,7 milyon takipçisi bulunan eski kickboksçu Andrew Tate’in hesabını kapattı. Tate, daha önce tecavüz kurbanlarının saldırılarının “sorumluluğunu taşıması” gerektiğine inandığını söylemiş ve bunun üzerine Twitter tarafından yasaklanmıştı. Haberin tümünü incelemek için: 

ps://www.ntv.com.tr/n-life/meta-instagramda-4-7-milyon-takipcisi-olan-sosyal-medya-fenomenini-yasakladi,RQ98D_tr4UqpK7-lwrUI6g

4. Apple, Iphone’ da reklam göstermeye başlayacak

  ABD’li teknoloji şirketi Apple, kendi uygulamalarında reklam göstermeye hazırlanıyor.   Apple, yeni bir gelir modeli oluşturmak amacıyla haritalar, kitaplar ve podcast’ler gibi önceden yüklenmiş uygulamalarında reklam göstermeyi planlıyor. Daha detaylı incelemek için: 

https://sputniknews.com.tr/20220816/apple-iphoneda-reklam-gostermeye-baslayacak-1059976412.html

5.Google Meet’te canlı paylaşım: Kullanıcılar Spotify, YouTube ve Kahoot!’ta ortaklaşa vakit geçirebilecek

Kullanıcılar, YouTube’dan video izleyebilirken, Spotify’dan birlikte çalma listesi oluşturabilecek. Aynı şekilde kullanıcıların birlikte Heads Up!, UNO! Mobile veya Kahoot gibi oyunlar oynayabileceğini de belirtelim.

https://webrazzi.com/2022/08/11/google-meet-te-canli-paylasim-kullanicilar-spotify-youtube-ve-kahoot-ta-ortaklasa-vakit-gecirebilecek

6.NASA, kara deliğin sesini paylaştı

NASA aylar önce bir kara deliğin sesini kaydettiğini duyurmuştu. Ajans sosyal medya hesaplarından bu kaydın işlenmiş halini paylaştı. Işık verilerinden elde edilen sesler de yoruma katıldı. Perseus’ taki gaz yoğunluğunun çok fazla olması nedeniyle sesin kaydedilebildiği belirtildi.

https://www.ntv.com.tr/video/teknoloji/nasa-kara-deligin-sesini-paylasti,9OD2bWlsmUycYWqrvgIbtQ

7. İşitme engelliler için sesleri deşifre eden gözlük tasarlandı

  İlerleyen yıllarda işitme engelliler ve onların yakınlarının işaret dili öğrenmelerine gerek kalmayabilir.İngiltere’de geliştirilen yazılım sayesinde gözlüğü takan işitme engelliler için sesler yazılı hale geliyor. Böylece işitme engelliler, sesleri gerçek zamanlı olarak okuyabiliyor.

https://www.ntv.com.tr/teknoloji/isitme-engelliler-icin-sesleri-desifre-eden-gozluk,WiagqdF92kKCdWhwCaYskQ

8.Matt Damon, film endüstrisindeki değişikliği açıkladı

Şu dönemde, özellikle de pandemiden sonraki süreçte insanlardaki sinema kültürünün değiştiğini, hatta azaldığını kendi yaşamınızdan da fark edebilirsiniz. Çoğumuzda HBO Max, Disney+, Hulu, Amazon Prime, Netflix gibi uygulamalar bulunuyor. Vizyona giren filmler 1,5-2 ay gösterimde kaldıktan sonra bu platformlarla bize sunuluyorlar. Eğer uzun bir süre bu filmi beklemediysek veya gitmeye üşeniyorsak bir süre daha bekleyip evimizden izliyoruz ve bu durum endüstriyi ve gelir düzeylerini fark ettiğimizden çok daha fazla etkiliyor. 

First We Feast Youtube kanalının Hot Ones serisinde ünlülerin ‘acılı kanat’ yiyip acı toleranslarının ölçüldüğü ve aynı anda onlarla röportaj yapılan popüler bir program. Yakın zamanda bu programa konuk edilen Matt Damon bu konuya değinerek açıklamalarda bulundu. Orijinal haber için:  

https://faroutmagazine.co.uk/matt-damon-explains-why-dont-make-movies-like-they-used-to/

Youtube videosu için: https://youtu.be/yaXma6K9mzo

Ağustos ayında yaşanan dikkat çekici, önemli bulduğumuz haberler bu kadardı. Boş zamanlarınızı değerlendirmeniz için size 2 film önerisiyle geldik, umarım seversiniz.

             Bir senaryoda kadın başrol ve erkek başrol bulunuyorsa çok çok büyük ihtimalle  aralarında romantik bir ilişki yaşanır. Bu filmde ise romantizm bulunuyor fakat karakterlerin kendi geçmişiyle yaşadığı bir durum bu. Filmin ismi çok güzel seçilmiş çünkü direkt olarak hikayeyi özetliyor. Hayatlarının belki de en dip anlarında tesadüfen karşılaşan bu ikili birbirlerinde kendilerini tamamlayabilecek, hayatlarında eksik olan o elementi buluyorlar ve beraber ruh hallerinin gelişimlerini izliyoruz. Üstelik yalnızca ana karakterlerin değil yan karakterlerin de ‘begin again’ gelişimlerini izliyoruz. Mutlu hissetmek isterseniz izleyebilirsiniz.

            Film hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz posterin üzerine tıklayabilirsiniz.

Filmin sahip olduğu senaryo o kadar özgün bir yapıya sahip ki; kendinizi 3 farklı hikaye izliyor sanıyorsunuz fakat aslında, özete döktüğünüzde 1 ana hikayeye dönüşüyor. Bu 3 farklı hikayenin ortak yanı sevginin farklı türlerini işlemeleri ve hepsinde köpeklerin sahipleri için önemli bir yer tutması. Hayatlarının kırılma noktasında bulunan karakterler bir trafik kazasında buluşuyorlar ve asıl o zaman bir çöküşe geçtiklerini görüyoruz. İnsanların değer verdiği şeyleri sorgulatan, gerçekçi bir film. 

     Ayrıca filmin asıl ismi ‘’Amores Perros’’ un Türkçede ‘’ Aşklar ve Köpekler’’ anlamına geliyor fakat ‘’Amor es Perros’’ şeklinde yazarsanız ‘’Aşk bir Köpektir’’ anlamına geliyor. Bu da film hakkında güzel bir ayrıntı.  

     Film hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz posterin üzerine tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu