Gündem

Aralık’21

Dopdolu geçen koca bir yılın daha sonuna geldik. Acısıyla tatlısıyla bir yılı daha arkamızda bırakırken aralık ayında yaşanan gelişmeleri sizin için derledik ve her zamanki gibi sonuna bir de sürpriz ekledik! İyi okumalar, bol sanatlı günler dileriz!

Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşan yemek teslimatı

Uluslararası Uzay İstasyonu’na İlk Yemek Teslimatı

Amerika tabanlı ulaşım ağı şirketi Uber bünyesindeki Uber Eats, Japon girişimci ve milyader Yusaku Maezawa ile çalışarak bir ilke imza attı. 8 Saat 34 dakikalık bir yolculukla Uluslararası Uzay İstasyonu’na “haşlanmış uskumru, tatlı sosta pişirilmiş dana eti, bambu filizli haşlanmış tavuk ve kızarmış domuz eti gibi yiyecekler”1 taşındı.

1https://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/uzaya-ilk-yemek-teslimati-gerceklesti-iste-astronotlarin-dunyadan-siparis-ettikleri-yiyecekler,VXeDMGhFak6x2Vi4L2I9iw/untoIbaLCkaMu_5YP6lmkg

Zara’nın yeni koleksiyonundan bir elbise

Zara’dan Karbon Salınımdan Üretilmiş Parti Elbiseleri Koleksiyonu

Ünlü giyim markası Zara’nın yeni kapsül koleksiyonunda yer alan ve karbon salınımlarından yapılan elbiseler, bu teknoloji kullanılarak piyasaya sürülen ilk elbiseler oldu.  Karbon salınımlarından giysi üretme süreci ise şu şekilde işliyor: “Çin’deki bir çelik fabrikasında LanzaTech adlı bir girişim, fabrikanın yakalanan emisyonlarını genellikle fosil yakıtlardan yapılacak olan etanole dönüştürmek için mikropları kullanıyor. Etanol daha sonra polyester yapmak için kullanılan bileşenlerden biri olan monoetilen glikol halinde işleniyor.”2

Karbon ayak izini mümkün olduğunca azaltmaya çalıştığını belirten marka, hala yolun başında olsa da bu alanda daha fazla yatırım yapacaklarını duyurdu.

2 https://www.fastcompany.com/90705361/zaras-gorgeous-party-dresses-are-made-from-carbon-emissions

NASA, Bünyesine 24 İlahiyatçı Almayı Planlıyor

Ünlü uzay ajansı NASA’dan ilginç bir açıklama geldi. Uzun yıllardır devam ettikleri “Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), diğer gezegenlerde uzaylı yaşamı bulunduğunda, insanların nasıl tepki vereceğini ve keşfin tanrılar ve yaratılış hakkındaki fikirleri nasıl etkileyebileceğini değerlendirmek için din insanlarından yardım istedi. NASA bu kapsamda, farklı dinler ve mezhepler hakkında çalışma yapan 24 ilahiyatçıyı işe alacağını duyurdu.”

3 https://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/nasa-uzayda-hayat-bulundugunda-insanlarin-ne-tepki-verecegini-anlamak-icin-24-ilahiyatciyi-ise-alacak,BF6Wb8zawEW7ntAKLgZQ2w/re1jj3D0g0qYJIk2mzSp2w

Antarktika

Antarktika’da Geçmişe Işık Tutacak Sondaj Çalışmalarına Başlanıyor

EPICA olarak anılan ‘Avrupa’nın Antarktika’da Buz Sondajı Projesi’ne atıfla, “EPICA Ötesi” adı verilen çalışmalar aralık ayı itibariyle planlanmaya başlandı. “Dört yıllık sondaj çalışması için gereken ekipman, Beyaz Kıtanın en yüksek noktalarından birine kurulacak. Yapılacak sondajla, silindir şeklinde 3 kilometre uzunluğunda bir buz kütlesi çıkarılacak.”4 Bilim insanlarının bu çalışmadaki amacı ise, buzul çağlarının neden sık sık tersine döndüğünü anlamak ve 1.5 milyon yıllık iklim geçmişine ışık tutmak.

4 https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-59500722

James Webb Uzay Teleskopu

James Webb Uzay Teleskopu, İlk Yıldızların Işığı İçin Göreve Başladı

10 milyar dolarlık bütçesiyle en pahalı bilimsel deney olarak nitelendirilen James Webb Uzay Teleskopu, “kendisini yörüngeye sokacak olan roketin üzerine yerleştirildi. Dev aynası ve son derece hassas cihazlarıyla, 13,5 milyar yıl öncesinde oluşan yıldızların ışıklarını tespit etmeye çalışacak, yaşam belirtisi aramak için uzak gezegenlerin atmosferlerini araştıracak.” 5

5 https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-59669452

Bir yazımızın daha sonuna geldik. 2021 gibi yeniliklerle, sürprizlerle ve güzelliklerle dolu olan bir yılı geride bırakırken 2022’nin çok daha güzel; mutluluk, sağlık, huzur dolu yeni bir yıl olmasını diliyoruzz!

Vee yazımızı bir kısa film ile değil, Verimlilik Topluluğu Yeni Yıl playlist’i ile sonlandırıyoruz! İyi dinlemeler!

Herkese musmutlu yıllar, sağlıcakla kalın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu