GenelGündem

Ekim’22 Bülteni

Hepinize merhaba! Yoğun geçen bir Ekim ayının ardından tekrardan hoş geldiniz, umarım herkesin yeni dönemi olabildiğince güzel geçiyordur. Bu yoğun temponuzun içinde gözünüzden kaçmış olabilecek gelişmeleri derledik. Yazımızın sonunda ise kafasını dinlemek isteyenler için güzel olduğunu düşündüğüm önerilerimizi koyduk. İyi okumalar, keyifli ve bol sanatlı günler dileriz!

1)Türkiye Ampute Futbol Milli Takımı Dünya Şampiyonu oldu

Türkiye Futbol Federasyonu’nun ‘Türkiye Futbol Oynuyor’ projesi kapsamında destek verdiği Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu bünyesindeki Ampute Futbol Milli Takımı, İstanbul’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen turnuvanın finalinde Angola ile karşılaştı.

Haberin devamı için: https://sputniknews.com.tr/20221009/turkiye-ampute-futbol-milli-takimi-angolayi-4-1-yenerek-dunya-sampiyonu-oldu-1062129952.html

2)Altın Portakal’da Mahsa Amini için sahnede saçlarını kestiler

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yönetmen Jale İncekol’un, 20 kadının yolculuğunu anlattığı belgeseli ‘Narperi’nin Bileziği’ izleyiciyle buluştu. Film ekibi ve oyuncular, gösterim sonunda, İran’da saçı gözüktüğü gerekçesiyle polis tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybeden Mahsa Amini’yi anmak için saçlarını kesti.

https://www.ntv.com.tr/galeri/n-life/kultur-ve-sanat/altin-portakalda-mahsa-amini-icin-sahnede-saclarini-kestiler,Pq-xAlnru0aQEJlC-uOrgg/gTD85AP9y06Q5RTV6V0oRw

3)Elon Musk, Twitter’ı resmen satın aldı

Ekim ayının başında Twitter’ı orijinal anlaşmaya bağlı şartlarda satın almaya hazır olduğunu söyleyen ve aylar süren karmaşık olaylardan silsilesinden sonra Elon Musk, artık Twitter’ın yeni sahibi.Musk, perşembe gecesi anlaşmayı gizli bir şekilde imzaladı ve şirketin CEO’su Parag Agrawal’ın da dahil olduğu bazı üst düzey yöneticileri süreçten çıkardı. Elon Musk’ın Hukuk, Politika ve Güven Başkanı Vijaya Gadde ile Baş Hukuk Müşaviri Sean Edgett’i işten çıkardığı bildirildi. Şirkette başka işten çıkarmaların olacağı da söylentiler arasında.

https://www.sozcu.com.tr/2022/dunya/elon-musk-twitterin-yeni-sahibi-oldu-ust-duzey-yoneticileri-kovdu-7445935/

4)Avrupa’da bir ilki gerçekleştirdi: Yapay kalp cerrahı Dilek Gürsoy, Forbes dergisine kapak oldu

Tıpta başarılı çalışmalara imza atarak adından söz ettiren ve Avrupa’nın tam yapay kalp nakli yapan ilk kadın kalp cerrahı olan Dr. Dilek Gürsoy, ABD merkezli Forbes dergisinin Almanya’da 3 Kasım’da yayımlanacak sayısına kapak oldu.

5)Atatürk’ün yapay zeka ile çizilmiş 2022 görüntüsü paylaşıldı

Bir sosyal medya kullanıcısı, yapay zeka teknolojisinden faydalanarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü günümüze uyarlayarak çizdi. “Atatürk bugün yaşasaydı nasıl görünürdü” notuyla paylaşılan çizim sosyal medyada binlerce beğeni aldı.

https://sputniknews.com.tr/20221008/ataturkun-yapay-zeka-ile-cizilmis-2022-goruntusu-paylasildi-1062096799.html

6)Mitolojik kahramanlar Su Altı Heykel Galerisi’nde

Balıkesir’in değerleri ve mitolojik kahramanları, Gömeç Gemiyatağı ve Tilki Koyu’nda oluşturulan Su Altı Heykel Galerisi’nde dalış tutkunları için sergileniyor. Heykellerin ilk ziyaretçisi olan dünya serbest dalış rekortmeni Şahika Ercümen, “Heykeller suyun altında çok daha cazibeli görünüyor” dedi.

https://www.ntv.com.tr/galeri/n-life/kultur-ve-sanat/mitolojik-kahramanlar-su-alti-heykel-galerisinde,0JvT0jPuIEu1HzD54kFvcw

7)Cinemaximum sinemalarının ismi değişti

Yıllardır Türkiye genelinde ‘Cinemaximum’ adıyla hizmet veren CGV Mars Cinema Group, yeni bir değişikliğe gitti. Cinemaximum’un adı ‘Paribu Cineverse’ olarak değişti.

Marka adı değişikliğiyle birlikte Cinemaximum adı, Mars Cinema Group’a ait tüm sayfalardan kaldırıldı ve yerini Paribu Cineverse aldı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/kultur-sanat/cinemaximum-sinemalarinin-ismi-degisti-1993190

8)LinkedIn, Clubhouse benzeri Sesli Etkinlikler özelliğini Türkiye’deki kullanıcılara açtı

İş dünyasının göz bebeği LinkedIn, Webinar formatını Sesli Etkinlikler’e taşıyarak geceleri ve hafta sonları durgunlaşan platforma hareket getirebilir.

Şirket, yeni etkinlik platformunu yayına almaya hazırlanırken, bu platformda sanal ortamda canlı yayınlanan etkinlikleri listeleyeceğini, sunacağını ve pazarlayacağını açıklamıştı.  LinkedIn, Clubhouse benzeri Sesli Etkinlikler özelliğini Türkiye’deki kullanıcılara açtı.

https://webrazzi.com/2022/10/07/linkedin-clubhouse-benzeri-sesli-etkinlikler-ozelligini-turkiye-deki-kullanicilara-acti

9)Agatha Christie’nin kayboluşunun ardındaki gizem çözüldü

Ünlü İngiliz suç yazarı Agatha Christie’nin 1926’da evinden yüzlerce kilometre uzaktaki bir otelde 11 günlük kayboluşunun ardından ortaya çıkması uzun yıllar kafa karıştırdı. Ancak BBC tarihçisi Lucy Worsley, bu kayboluşun ardındaki gizeme Agatha Christie’nin psikolojik durumunun neden olduğuna inandığını söyledi.

Haberin devamı için: https://sputniknews.com.tr/20221003/agatha-christienin-kaybolusunun-ardindaki-gizem-cozuldu-1061885084.html

Ekim ayında yaşanan, kayda değer bulduğumuz haberler bu kadardı. Şimdi de size önerebileceğim yapımlara geçelim.

Bu ay diğer aylardan biraz farklı olarak kendi izlemediğim ama kesinlikle gideceğim filmleri önereceğim. Film festivallerinin Eylül ayının sonunda bitmesinin ardından yavaş yavaş bu sezonun yeni filmleri de vizyona girmeye başlıyor. Ben de size eleştirmenlerden ve İstanbul’daki film festivali sayesinde bu filmleri izleme şansı olan Türk blogger’ lardan gördüğüm kadarıyla beğenilen filmleri önermeye geldim.

1) Triangle of Sadness (Rotten Tomatoes: %71 / 140 dk)

2) Broker (Rotten Tomatoes: %88, 129 dk)

3) Good Luck to You, Leo Grande (Rotten Tomatoes: %93, 97 dk)

4) Sick of Myself (Rotten Tomatoes: %91, 95 dk)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu