Gündem

Temmuz’21

Neredeyse iki yıldır hayatımızda olan pandeminin biraz olsun kırılmasıyla, kısıtlamaların kalkmasıyla ve en çok da yazın gelip güneşin parlamasıyla hepimiz yeniden umut ve heyecanla dolduk. Sıcak, güneşli ve ışıl ışıl bu temmuz günlerinde kültür, sanat, müzik alanlarında olan gelişmeleri sizin için derledik, yazının sonuna da minik bir sürpriz ekledik. İyi okumalar, keyifli ve bol sanatlı günler!

Ölüler Kitabı’na ait bir tasvir

2300 Yıl Sonra Ölüler Kitabı’ndaki Büyülerin Sırrı Çözüldü

Ölümden sonra hayata inanan ve bunun hakkında bir sürü çalışmaları bulunan Antik Mısır’da, cenazelerde okunan metinleri ve gömme tekniklerini içeren Ölüler Kitabı’nın sahnelerini betimleyen hiyeroglifler çözüldü. MÖ 300 yılında ölmüş olan Petosiris adlı adamın mumyasındaki sargıların ABD ve Yeni Zelanda’daki iki müzedeki parçaları sanal ortamda bir araya getirilerek Ölüler Kitabı’nda yer alan bir büyünün tasviri ortaya çıkarıldı.

https://www.ntv.com.tr/galeri/dunya/2-bin-300-yillik-bilmece-cozuldu-oluler-kitabindaki-buyuler-aciga-cikti,t6aWOFHpNEOGku8uxKh50Q/v9EQtDeET0WI9PdeXrlIQg

Çatalhöyük Kazı Alanı

Çatalhöyük’te İkinci Bir Mahalle

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan, insanlık tarihi için önemi ve değeri çok yüksek olan yerleşke Çatalhöyük hakkında konuşan Doç. Dr. Ali Umut Türkcan yapılan yeni kazılarda ikinci bir mahalle ortaya çıkardıklarını belirtti. Şu ana kadar Çatalhöyük’ün sadece yüzde altısının kazıldığına dikkat çeken Türkcan, sokak olgusunu görmeye başladıklarını da ekledi.

https://www.ntv.com.tr/galeri/sanat/catalhoyukte-ikinci-mahalle-ortaya-cikti,7rwL6xnxv0i7nr8EOM1Nkg/kWpoPpQJfUiko09-Os_ktg

Perre Antik Kenti

Perre Antik Kenti’nde 1000 Yıllık İnsan İskeleti

Kommagene Krallığı’nın beş büyük kentinden birisi olan ve Adıyaman’ın Ören Mahallesi’nde kazı çalışmalarının merkezi olan Perre Antik Kenti’nde etrafı taşlarla çevrili ve yanında bir adet çömlek bulunan, Bizans dönemine ait 1000 yıllık erkek iskeleti bulundu. Antik Kent’in geçmişi hakkında daha fazla bulguya ulaşmak için ise kazı çalışmaları devam ediyor.

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/perre-antik-kentinde-1000-yillik-insan-iskeleti-bulundu/

Tarihi Bukoleon Sarayı, İstanbul

Kayıp Saray Yeniden Canlanıyor

İstanbul Tarihi Yarımada’da, Sultanahmet’in sahil yolu kısmında yer alan ve UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan, Bizans dönemine ait 1600 yıllık Bukoleon Sarayı’nın restorasyon çalışmaları sürüyor. Arkeolojik kazı ve restorasyonun eş zamanlı ilerlediği yoğun çalışma sonucu, sarayın, 2022 yaz aylarında açık hava müzesi olarak açılması planlanıyor.

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/1600-yillik-kayip-saray-artik-gun-yuzune-cikiyor/

Bodrum Oda Orkestrası

Türkiye’nin İlk İlçe Senfoni Orkestrası Bodrum’da Kuruluyor

2008’de Bodrum Oda Orkestrası’nı kuran, Amiral Turgut Reis’in torunu, Turgutreis Camii imamının oğlu kontrbas sanatçısı Numan Pekdemir, ileride Bodrum Klasik Müzik Konservatuar’ına temel olacak Bodrum Senfoni Orkestrası’nı kurmak için çalışmalara başladı. Bodrum’da bulunan su sarnıçlarının akustiklerini düzenleyerek konser ve resitaller yapmak, Bodrum’u müzikle daha çok kuşatmak ise hedefleri arasında.

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/bodrumda-senfoni-orkestrasi-kuruluyor/?utm_source=dahafazla_haber&utm_medium=free&utm_campaign=dahafazlahaber

İş Sanat, Teos’ta Tragedya Tanıtım Afişi

“Teos’ta Tragedya”

Tarihin ilk Sanatçılar Birliği’nin kurulduğu kent olan, İzmir’in Seferihisar ilçesinde bulunan Teos Antik Kenti İş Sanat’ın yeni yaz projesiyle tekrar gündeme geliyor. Çekimleri Teos Antik Kenti Meclis Binası’nda gerçekleştirilen “Sophokles’in Elektra, Euripides’in Medea ve Andromakhe tragedyalarından bölümlerin sahnelendiği üçlemenin ilki Elektra, bayramın birinci günü olan 20 Temmuz saat 20.30’dan itibaren İş Sanat’ın YouTube kanalında ve internet sitesinde izlenebilecek.”

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/is-sanattan-teosta-tragedya/

Dünya’da Bir İlk: Yaşayan Bodrum Projesi

Türkiye’nin ilk su altı arkeologlarından olan profesyonel dalgıç Aşkın Cambazoğlu tarafından geliştirilen ve Bodrum Ticaret Odası ve Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Bodrum Caddesi ve Güzellikleri Projesi dünyada bir ilk olma yolunda ilerliyor. Günbet Koyu’nda, 15-20 metre derinliğindeki antik kenti ziyaret edebilmek ise 3 günlük eğitimden sonra tüplü dalış ile mümkün.

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/bodrum-su-altinda/

Meghan Markle ve Prens Harry’nin Oprah ile röportajı

Meghan Markle ve Prens Harry’nin Oprah Röportajı Emmy’e Aday

Televizyon dünyasının Oscar’ı olarak görülen Emmy Ödülleri’nin adayları açıklandı. The Crown ve The Mandalorian dizileri, her biri yirmi dörder kategoriden aday olarak en çok adaylık alan yapımlar oldu. Meghan Markle ve Prens Harry’nin kraliyet ailesindeyken yaşadıklarını, aileden ayrılmalarını ve yaşamlarına ait daha pek çok bilgiyi samimiyetle anlattıkları, Oprah Winfrey ile yapılan röportaj da En İyi Bilgi Verici Dizi veya Özel Program Ödülü’ne aday oldu.

https://www.ntv.com.tr/sanat/meghan-marklein-oprah-winfrey-roportaji-emmyye-aday,o6IxF4ER5Um_jsqodQpC3Q

Cannes Film Festivali

74. Cannes Film Festivali

Dünyanın en büyük film festivallerinden biri olarak kabul edilen ve her yıl büyük yankı uyandıran Cannes Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu. Semih Kaplanoğlu’nun da “Bağlılık: Hasan” adlı filmle katıldığı festivalde işte ödül alanlar:

  • Altın Palmiye Ödülü: Julia Ducournau, “Titane” (1993’ten bu yana ilk kez bir kadın yönetmen kazandı.)
  • Onur Altın Palmiyesi: Marco Bellochio
  • Altın Palmiye Jüri Büyük Ödülü: Asghar Farhadi, “A Hero” ile Juho Kuosmanen, “Compartment No 6”
  • Altın Palmiye Kısa Film Ödülü: Tang Yi, “All the Crows in the World”
  • Kısa Film Kategorisi Özel Mansiyon Ödülü: Jasmin Tennuci, “August Sky”
  • En İyi Yönetmen: Leos Carax, “Annette”
  • En İyi Kadın Oyuncu: Renate Reisve, “The Worst Person In The World”
  • En İyi Erkek Oyuncu: Caleb Landry Jones, “Nitram”
  • En İyi Senaryo:Drive My Car”

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/74-cannes-film-festivalinde-oduller-sahiplerini-buldu-1853468

İstanbul Modern Sanat Müzesi Farklı Kuşaklardan Sanatçıların Eserlerine Ev Sahipliği Yapıyor

Farklı disiplinlerden 40 kadar eserin sergilendiği ve iki kata yayılan sergide, doğa olaylarına ve çevre sorunlarına değinen modern sanatçılar, 1950 sonrası Türk sanatının aşamaları ve dönem örnekleri Koleksiyon Sergi’de ziyaretçilerle buluşuyor. Bayramın ilk günü hariç her gün ziyaret edebilirsiniz!

https://www.ntv.com.tr/sanat/farkli-kusaklardan-30-sanatcinin-40-eseri-istanbul-modernde,JW6zUQnvJUSDPIvIyxRV8A

Mısır’da 2400 Yıllık Çömlek Atöylesi Keşfi

Mısır’ın başkenti Kahire’nin kuzeyinde bulunan Tel Kom Aziza bölgesinde yapılan çalışmalarda Greko-Romen kültür örneği çömlekler ve bu çömleklerin yapıldığı ayrı alanlara sahip taş yapı, kil yoğurma ve şekillendirme alanlarıyla fırın bölgesinden oluşan çömlek atölyesi ortaya çıktı. Atölyede aynı zamanda, etrafında çanak ve çömlekler ile içinde eksiksiz iskeletler bulunan kerpiç mezarlar bulundu.

https://www.ntv.com.tr/galeri/dunya/misirda-2-bin-400-yillik-comlek-hazinesi-bulundu,QGVOObrNukGR9p45AMPApg/E3hah-avcE2N5i2YG23yLQ

Bu parlak yaz günlerine yakışacak, içinizi ısıtacak bir kısa film de bizden olsun dedik! Herkese iyi tatiller, sevgi dolu günler dileriz!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu