Gündem

Temmuz’22 Bülteni

 Herkese merhaba! Su gibi geçen sımsıcak bir Temmuz ayını daha geride bıraktık. Bugünleri tatilde dinlenerek veya çalışarak geçirmiş, bu nedenle yaşanan bazı şeylerden geri kalmış olabilirsiniz. Merak etmeyin; sizin için bu ayın önemli gördüğümüz haberlerini derledik, ayrıca yazımızın sonunda sıkılmış olabilecek olanlarınız için bir sürpriz bulunuyor. İyi okumalar, keyifli ve bol sanatlı günler dileriz!

  1. 74. Emmy Ödülleri adayları açıklandı

Televizyon dünyasının Oscar’ları olarak kabul edilen ve bu yıl 74.sü gerçekleşecek olan Emmy Ödülleri’nde adaylıklar açıklandı. Ödüller,  Los Angeles’ta 13 Eylül’de düzenlenecek bir törenle sahiplerini bulacak. Emmy Ödülleri’nde 25 adaylık kazanan Succession liderliğini yıllardır koruyor. HBO yapımı diziyi 20 adaylıkla Ted Lasso ve The White Lotus, 17 adaylıkla Hacks ve Only Murders In The Building, 16 adaylıkla Euphoria izliyor. Güney Kore yapımı Squid Game 13 adaylığa layık görüldü.

 Daha detaylı bilgi ve adaylıkların hepsini incelemek için https://www.ntv.com.tr/n-life/kultur-ve-sanat/74-emmy-odulleri-adaylari-aciklandi,v770Sns3d0OZi14d4BuujA

2. NASA, evrenin şimdiye kadar çekilmiş en net görüntüsünü yayınladı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), James Webb Uzay Teleskobu’ndan evrenin şimdiye kadar yakalanmış en derin görüntüsünü paylaştı. Dünya’dan yaklaşık 1.5 milyon kilometre ötede görüntü yakalayan teleskop, uzayın gizemlerine kapı açıyor. 12 Temmuz tarihinde yayınlanan ikinci fotoğrafın ise ilk tam renkli kare olduğu belirtildi.

NASA paylaştı: Evrenin en derin görüntüsü – Son Dakika Dünya Haberleri | NTV Haber

3. Tatilde yeni bir seviye, uçak otel tanıtıldı!

Nükleer enerjiyle çalışan ve yapay zeka tarafından kontrol edilen uçak otel konsepti tanıtıldı. Sky Cruise adı verilen araç nükleer enerji sayesinde birkaç yıl havada kalabiliyor. Yapay zeka ile yönetilen ve 5 bin kişi kapasiteli uçan otelin 2040 yılında gökyüzünde olması planlanıyor.

https://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/nukleer-enerji-ile-calisacak-ve-yapay-zeka-tarafindan-kontrol-edilecek-ucan-otel-tanitildi,_UT0hQ2yWkOqksalfT00Yg/HQ3Mlh3DKkCNuqJ_d-bU4Q

 4. Twitter yöneticileri ve Elon Musk arasındaki anlaşmazlıklar artıyor

Haziran ayında Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasında son aşamaya geldiği duyrulmuştu. Bu noktada Elon Musk’ın şirketi bir süre boyunca sahte hesaplar nedeniyle Twitter’ı anlaşmadan vazgeçmekle tehdit ettiğini hatırlatalım. Elon Musk, Twitter’ı satın alma anlaşmasını tamamlamak için “spam” hesaplar hakkında bilgi istediğini belirterek, sosyal medya şirketini bilgi edinme hakkını engellemekle suçlamıştı. Bunun üzerine Twitter, sahte hesaplar konusunda Elon Musk’a tüm verileri iletti.Ancak sahte hesaplara dair yaşanan tüm bu meşakkatli sürece ve spekülasyonlara rağmen, Elon Musk Twitter’ı satın almaktan vazgeçti. Bunun üzerine Twitter “Musk, görünüşe göre fikrini değiştirmekte, şirketi çöpe atmakta, operasyonlarını aksatmakta, hissedar değerini yok etmekte ve çekip gitmekte özgür olduğuna inanıyor.’’ gerekçesiyle Musk’a dava açtı.

https://webrazzi.com/2022/07/13/twitter-elon-musk-a-dava-acti-dava-dosyasindaki-sert-ifadeler-dikkat-cekiyor

5. Spotify’da yeni içerik, Heardle

Bir müzik bilgi yarışması olan Heardle, şimdi dünyanın önde gelen dijital müzik platformlarından Spotify tarafından satın alındı. Heardle, Spotify’ın ilk oyun satın alımı. Şirket, bunun iki farklı amaç için kullanılabileceğini düşünüyor. Kısacası Heardle, Spotify’ın platformunda müzik meraklılarını meşgul edebilir, aynı zamanda bir müzik keşif aracı olarak da işlev görebilir.

https://webrazzi.com/2022/07/13/spotify-muzik-bilgi-yarismasi-heardlei-satin-aldi

6. Zirvede 10 bin kişi teleskoplarla gökyüzünü izledi

Erzurum’da Avrupa ve Türkiye’nin en büyük teleskopunun bulunduğu Doğu Anadolu Gözlemevi’nin (DAG) eteklerinde gökyüzü şöleni yaşandı. Üç gün süren Erzurum Gökyüzü Gözlem Etkinliğinde yaklaşık 10 bin kişi, teleskopların başına geçerek gökyüzünü izledi. 3 bin 170 rakımlı Karakaya Zirvesinde yıldızları inceleme fırsatı bulan katılımcılar, soğuk havaya rağmen uzayın bilinmeyenlerini keşfe çıktı.

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/zirvede-10-bin-kisi-teleskoplarla-gokyuzunu-izledi/

7.İlk CRISPR gen düzenleme ilacı geliyor

CRISPR adını taşıyan bu gen düzenleme teknolojisi, bilim insanları Jennifer Doudna ve Emmanuelle Charpentier’e kimyada 2020 Nobel Ödülü kazandırmıştı. Dahası büyük olasılıkla bu yıl içinde Amerika, İngiltere ve Avrupa’da ilaç mevzuatını düzenleme kurumları genetik kan hastalıklarıyla mücadele etmek amacıyla gen düzenleme teknolojisini kullanan bu ilk tedaviyi onaylayabilir. 

https://fastcompany.com.tr/haber/ilk-crispr-gen-duzenleme-ilaci-geliyor/

8.Tasarlanan ilk Apple bilgisayar satılıyor

İlk Apple bilgisayar satılıyor. Apple’ın kurucu ortakları Steve Wozniak ve Steve Jobs tarafından 1976’da tasarlanan orijinal Apple 1 bilgisayarı, açık arttırmayla satılmaya başlandı. Çizikleri ve darbeleri olsa da 230 bin dolar teklif geldi bile.

https://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/ilk-apple-bilgisayar-satiliyor,okr7L22y0kOR-kEth1NpfA/6U6BdKvMbUO8RfjiHU2TDg

Temmuz ayında sizin için derlediklerimiz bu kadardı,şimdi sıra bonuslarda. Sıkılıp yapacak aktivite bulamayan zamanını da boşa harcamak istemeyenler için 2 film önerisiyle geldik. Bu filmleri izlemekten inanın pişman olmayacaksınız.

  İlk filmimiz Primal Fear. Dram/ suç ve mahkeme filmlerini sevenler bu filme bayılacaktır. Filmin hikayesi güçlü ve sizi içine çekiyor aynı zamanda izleyiciye aktarımını da asla sıkıcı olmayan bir şekilde yapıyor. Richard Gere kariyerindeki en iyi zamanlardayken çekilmiş olan filmde ondan beklenen bir performans sergiliyor fakat filmin sürpriz ismi, Edward Norton. Norton’ ın çıkış filmi olan bu film aynı zamanda ona Oscar adaylığını da getiriyor. Film hakkında daha ayrıntılı bilgi için posterin üzerine tıklayabilirsiniz

2. filmimiz ise Le Samouraï. Günümüzde başyapıt olarak görülen Taxi Driver ve Ryan Gosling’in oyunculuğa dönmesini sağlayan film olan Drive’ın ilham alındığı filmdir kendisi. Suç filmi arayışındaysanız fakat günümüzdeki klişe bombardımanı filmlerden izlemek istemiyorsanız bu film tam size göre. Alt metni, oyunculukları, hikaye anlatışıyla çok güzel bir film. Daha detaylı bilgi almak isterseniz postere tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu